Lapacho – čaj, který Inkové považovali za zázračný
Až 700 let se dožívá a strom lapacho, který je doma v Jižní Americe. Dorůstá až 20 metrů a z jeho kůry se vaří čaj měděné barvy, který Inkové považovali za zázračný. Název „lapacho“ znamenal v indiánském jazyce „mít moc a sílu“.
Jihoameričtí indiáni využívají lapacho hlavně jako lék proti zánětům. Z odvaru připravují obklady, koupele, ale i čaj. Kůra je totiž silné přírodní antibiotikum a proto má lapacho účinky proti virům, bakteriím a plísním. Díky tomu se dobře hodí při kašli, rýmě, bronchitidě i při chronických zánětech dutin.
Mnoho žen lapacho vychvaluje i jako prostředek proti kvasinkovým infekcím. Lapacho zbavuje tělo jedů a těžkých kovů, proto můžeme očistné kúry tímto čajem jen doporučit. Dobře zregeneruje játra i ledviny.
Očistnou kúru čajem z lapacha si naplánujte tak na dva až tři týdny, pak si dejte týden pauzu a znovu zopakujte.
Připravíme si tedy očistné lapacho. Jak na to? 2 čajové lžičky lapacha zalijeme 1 litrem studené vody, přivedeme k varu, 5 minut povaříme a pak necháme ještě 15 minut luhovat. Scedíme a popíjíme během dne, nejlépe před jídlem.
Čaj už neohříváme, i studený si zachovává všechny účinky. Hodně lidí si ho oblíbilo pro jeho chuť, která je zahřívající a lehce nasládlá, jakoby vanilková. I vůně je velmi příjemná.
Související
-
Šípkový čaj je dobrý na chřipku. Dodává vitaminy a posiluje imunitu
Šípkový čaj můžeme pít podle chuti kdykoliv. Pravidelně pak, pokud venku mrzne anebo kolem nás krouží chřipkové bacily.
-
V Asii pijí a uctívají zelený čaj už odpradávna. Jde o svěží a zdravý nápoj
Legenda vypráví o tom, že někdy v době před 5 000 lety spadlo čínskému císaři do kotlíku několik lístků čajovníku. Císař vodu vypil a do jeho těla se vlila velká energie.
-
Trápí vás nachlazení a nemocné průdušky? Zkuste čaj z divizny!
Žlutě kvetoucí divizna je krásná a skromná bylinka, které se daří i na rumištích a smetištích. Včely ji milují, protože obsahuje bílkoviny, které je posílí na zimu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.