Kokošce se přezdívá „lékárna chudých“. Už staří Řekové ji používali jako léčivo i afrodiziakum
Kokoška je takový plevel, který roste všude. Název „pastuší tobolka“ vznikl podle tvaru jejích šešulek, které připomínají pastýřské mošny. Téhle rostlině se také říkalo selská hořčice, hluchá Běta, holá Káča, penízek nebo portmonka.
Dnešní bylinku jsme pro vás našli v knížce doktorky Aleny Hamplové s názvem „Čarovná lékárna kolem našeho domu“.
Lékaři ve starém Řecku kokošku používali jako projímadlo i jako afrodiziakum. V Anglii už v 17. století nazývali tuto bylinu „lékárnou chudých“.
Bylináři ji používali k léčbě hemoroidů i při silné menstruaci. V době první světové války, když došly léky používané na zástavu krvácení, podávali lékaři zraněným vojákům čaj z kokošky.
Semena pastuší tobolky mají i další využití – obsahují 20 % dobrého oleje a dá se z nich vyrobit hořčice.
Čaj z kokošky má zklidňující účinek. Můžeme si ho rovnou připravit. Jak na to? Čajovou lžičku sušené natě kokošky pastuší tobolky přelijeme ¼ litrem horké vody a necháme 10 minut louhovat. Kokoškový čaj, pravda, nemá zrovna nejlepší chuť, proto si do něj klidně přidejte třeba ovocnou šťávu, citron nebo med. Pijte 2x denně.
Související
-
Přeslička není pouhý plevel. Zastavuje krvácení a hojí i ledviny
Přesličku potkáme v přírodě běžně. V lidovém léčitelství je velmi dobře známá. Pro zdraví z ní používáme zelenou nať.
-
Yzop dezinfikuje rány a pomáhá při nadměrném pocení. Navíc působí i jako afrodiziakum
Yzop lékařský se používá pro léčivé účinky už od starověku. Dnes se sice nejedná o nejznámější léčivku, přesto nám může pomoci s mnoha neduhy.
-
Jitrocel vyléčí každou ránu, i tu roky starou. Navíc je skvělý i při onemocnění dýchacích cest
Babí list, celník hojílek, myší ouško i ranocel – to jsou některé názvy, jak naši předci říkali jitroceli. Sirupem z jitrocele čistili krev od nečistot a chorobných látek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.