Přeslička není pouhý plevel. Zastavuje krvácení a hojí i ledviny

26. červen 2019

Přesličku potkáme v přírodě běžně. V lidovém léčitelství je velmi dobře známá. Pro zdraví z ní používáme zelenou nať.

Naši předci si této rostliny vážili jako léčivky – především pro její schopnost zastavovat krvácení, uklidňuje totiž překrvenou sliznici.

Využívali ji i při vážném onemocnění ledvin a močového měchýře. Přesto jsme se na ní v průběhu času skoro zapomněli.

Logo

Někteří lidoví léčitelé i dnes hlásají, že od určitého věku bychom měli každý den vypít šálek čaje z přesličky. Zbavil by nás revmatismu, dny a nervových záchvatů a prožili bychom zdravé stáří.

Díky vysokému obsahu křemičitanů působí přeslička hojivě, takže ji můžeme doporučit třeba k zevnímu ošetření hemoroidů. Můžete si z ní připravit odvary, obklady i koupele.

Její nať prý dobře působí při mytí nádobí, tak až budete delší čas pobývat v přírodě, můžete to vyzkoušet.

Na závěr nabídneme recept na přesličkový čaj. Jak na to? 2 lžičky sušené natě dejte vařit do půl litru vody asi na půl hodiny. Pijte třikrát denně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.