Jitrocel vyléčí každou ránu, i tu roky starou. Navíc je skvělý i při onemocnění dýchacích cest

3. duben 2019

Babí list, celník hojílek, myší ouško, král cest nebo ranocel – to jsou některé názvy, jak naši předci říkali jitroceli. Sirupem z jitrocele čistili krev od nečistot a chorobných látek. Užívali ho denně – před jídlem polévkovou lžíci, děti čajovou lžičku.

Jitrocel je dobré užívat při silném zahlenění, kašli, astmatu, dokonce i při tuberkulóze plic. Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina.

Jitrocel od nepaměti lidé s oblibou používali na léčení ran. Rozmačkali prostě čerstvé listy jitrocele a položili na ránu. Přesto, že listy nebyly umyté, rána se nezanítila.

Rozmačkané čerstvé listy pomáhají při řezných i tržných ranách, při bodnutí vosy, dokonce při kousnutí psem nebo hadem. Prostě pomůže v nouzi, když po ruce zrovna není lékař.

Jitrocel

List jitrocele si můžete dát do boty, pomůže vám od puchýřů po dlouhé chůzi. Každá sebehorší opuchlina zmizí, když jí ošetříte čerstvými, rozmačkanými listy jitrocele. Přírodní léčitelé vřele doporučují jitrocel i při žilní trombóze.

Pojďme si připravit tradiční a účinný jitrocelový sirup proti kašli. Jak na to? Rozvařte čerstvé listy v přeslazené vodě, přefiltrujte přes cedník a můžete ještě povařit, aby měl takovou tu hustou konzistenci sirupu. 

Spustit audio

Související