Spodní prádlo značky Jäger

Každý ví, že jégrovky je lidové pojmenování pro spodky. Málokdo ale tuší, že pan Jäger, podle něhož se teplé spodní prádlo v českých zemích nazývá, je skutečnou postavou a že navíc vyráběl své slavné jégrovky v Ústeckém kraji. Ty jediné pravé spodky „jégrovky“ začal vyrábět roku 1881 v Krásném Buku. 

První jégrovky mohly spatřit světlo světa už roku 1876, kdy rodák od Velkého Šenova, čerstvě vyučený pletař Gustav Adolf Jäger, začal vyrábět na zapůjčených strojích v malé továrničce v Krásné Lípě. Teprve rok 1881 však lze považovat za datum položení základu jeho budoucí velkotovárny pleteného a stávkového zboží. Továrník tehdy koupil usedlost v Krásném Buku u Krásné Lípy.

Větší část výroby se ale neodehrávala v továrně, nýbrž v domcích pletařů z okolí, ale i z Doks či Bohosudova. Továrna se úspěšně rozvíjela, v roce 1892 dokonce otevřela zahraniční pobočku v saském Ebersbachu specializovanou na dětské šaty a sportovní oblečení. V té době Jäger koupil i parní stroj a stroje na výrobu punčoch. Přesto ještě roku 1908 zaměstnával 400 domkářských dělníků a v továrně pracovalo 300 lidí, zpracovali 140 tun bavlny, ovčí vlny, hedvábí a krepu.

Prací souprava - necky, valcha, mýdlo s jelenem a Jägerovy spodky

Sortiment zahrnoval bezešvé dámské punčochy, pánské ponožky, dětské punčocháče, kazajky, noční košile a samozřejmě slavné spodky, a to ve verzi trikotu i kalhot. Jäger měl obchodní zastoupení v Praze, Budapešti, Vídni, Lvově, Varšavě, Terstu, Bukurešti i v Paříži. Proslulost získaly jeho spodky hlavně za 1. světové války, kdy je dodával pro rakouskou armádu.

Gustav Adolf Jäger byl úspěšný, například si mohl roku 1901 koupit jako jeden z prvních v Čechách automobil, byl to francouzský vůz Dedion Bouton. V Krásné Lípě si nechal vystavět reprezentativní vilu, která stojí dodnes. Předal podnik juniorovi a zemřel na vrcholu podnikatelského žebříčku roku 1927.

Firma přežila hospodářskou krizi i válečnou výrobu za okupace. Roku 1945 však podléhala coby německý majetek znárodnění a o dva roky později stát výrobu v Krásném Buku definitivně zastavil. Část strojů byla převezena, zbytek skončil ve šrotu. Slavná značka ale nezanikla. Rodina oživila výrobu pleteného zboží i po odsunu v novém domově v Bavorsku. Už nikdy ale nedosáhla takové proslulosti.

V českých zemích přitom má jméno Jäger stále zvučný tón. Nejenže si ho v hantecu přivlastňují Brňáci, ale běžně se toto pojmenování oděvu dál používá. Vášnivé diskuse na stránkách new.moda.cz předpovídají ‚hnusným a tlustým‘ jégrovkám brzký konec, prý je vystřídají pánské punčocháče. I motorkáři se vzdávají jégrovek ve prospěch termoprádla.

Slavný desetibojař Tomáš Dvořák ale naopak jmenoval jégrovky mezi tím nejdůležitějším, co s sebou vozí na závody do chladného Estonska. Také vybavení průzkumných a výsadkových jednotek české armády zahrnuje nezbytné jégrovky. Ostatně posledním hitem v oboru teplého spodního prádla jsou „komfortní jégrovky“ za 1290 korun.

autor: Martin Krsek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...