Nejznámější severočeské značky: Ixko alias Dvě hokejky

Jestli jste aspoň trochu pamětníci a aspoň občas jste se podívali na dno pivnímu půllitru, asi budete mít v povědomí vylisovaný kruh a v něm jakési zahnuté písmeno X a tři hvězdičky. „Ixko“ se této značce říká a lidová tvořivost přidala i další termín: „dvě hokejky“ – z takových půllitrů muselo zapíjení zlatých československých hochů na ledě obzvláště chutnat.

Původ této značky je ale mnohem starší – je to ozdobně komponovaný monogram zakladatele jednoho sklářského impéria – Josefa Inwalda – velké J a velké I, graficky přizpůsobené písmeni J, aby byl monogram pěkně symetrický. Zkrátka, řečeno dnešní terminologií, logo firmy bylo založené na jméně majitele.

Inwald založil svou první sklárnu kolem roku 1850 v Jihlavě a Rudolfova huť v severočeském Dubí přibyla až na přelomu století, kdy ale také otec-zakladatel Josef Inwald umírá. Dubská sklárna ale brzy převzala vedoucí postavení a stala se hlavním sídlem celé firmy.

Výrobní program byl zaměřený na užitkové sklo – především zavařovací sklenice. Firma tak čiperně reagovala na potřeby trhu, sužovaného světovou válkou. Hospodyňky rády zavařovaly a nakládaly ovoce i zeleninu nakoupené v sezóně za nižší ceny pro dobu pozdější. Zavařovací sklenice se skleněným víčkem a kovovým pérkem se z Rudolfovy huti valily po tisících.

V roce 1948 přibyly do výrobního programu už zmíněné půllitry a vyrobilo se jich tu miliony kusů. Prvotním impulsem byl chystaný 11. sokolský slet – mimochodem poslední před tím, než KSČ Sokol zrušila.

Organizátoři totiž řešili i problém, z čeho budou ty tisíce žíznivých cvičenců pít pivo a Rudolfova huť dostala za úkol vyrobit potřebné půllitry. Zhostila se toho tak výtečně, že pak půllitry vyráběla až do roku 1986, tedy bezmála 40 let. Potom byla výroba převedena do Rosic u Brna.

A osud značky Inwald? Jméno Inwald bylo brzy odstraněno, ale znak sám přežil, jeho modifikace se stala ochrannou známkou exportních skláren Bohemia Glass a Bohemia Crystal. Dnes patří do souboru značek oficiálně prohlášených za proslulé.

Rudolfova huť spadla do Podniku obalového a lisovaného skla, ještě o něco později se stala součástí koncernu Sklo Union a při privatizaci celý koncern získal Harvardský průmyslový holding Viktora Koženého.

Rudolfku posléze odkoupili Italové, pak Američani, dnes se tu vyrábí jen lahve a zavařovací sklenice – ovšem už bez tradičního „ixka“ – to jako značka nadále patří zkrachovalému Harvardskému průmyslovému holdingu.

autor: Martin Krsek
Spustit audio