Plody dřišťálu jsou plné vitamínů. Poslouží v kuchyni a posílí vám zdraví
Dřišťál může tvořit živý plot. Často bývá k vidění i v parcích. V dubnu, kdy kvete, ho poznáte už zdálky, protože silně voní. Přitom má i zdraví prospěšné plody.
Bobule tohoto keře jsou trpké až kyselé a na jejich chuť si asi budete muset chvíli zvykat.
Dřišťál je dobrý třeba v kompotu, nebo se z něj dá udělat džem i šťáva. Dají se i zkvasit na pálenku. Můžete je použít jako rozinky, to znamená přimíchat je do jogurtu nebo do ovocného salátu. Hodí se i jako koření na maso.
Zkuste je vylouhovat ve vroucí vodě – získáte tak nakyslý nápoj nabitý zdraví prospěšnými látkami.
Plody dřišťálu jsou velmi zdravé, obsahují bílkoviny, minerály, silice, vápník, vitamíny A, C i železo. Podporují správné fungování močových cest. Pročišťují organismus a pomáhají s různými záněty.
A abychom nezůstali jen u plodů dřišťálu, jeho dřevo je oblíbené mezi truhláři a žluté barvivo z kořenů a kůry, berberin, sloužilo dříve k barvení vlny nebo kůže.
Související
-
Znáte tamarind? Jeho lusky jsou plné vlákniny, minerálů a vitamínu C
Lusky tropického tamarindu jsou občas k dostání i nás. Lusky obsahují kolem 10 jader v tmavé, až černé dužině. Vyplatí se je někdy vyzkoušet, jsou totiž zdravé.
-
Semena slzovky jsou plná vitamínů. Posilují imunitu a mají i detoxikační účinky
Slzovku znali lidé a jedli už ve starém Egyptě i Řecku. Semena této divoké trávy jsou podobná ječmenu. Tvarem připomínají slzy, odtud ten název.
-
Kumquat neloupejte. Tento citrus plný vitaminů se jí vcelku
Kumqvat, počeštěně kumkvat, je doma v Číně, kde ho pěstují už od 12. století. V Evropě se mu daří hlavně v Řecku. Jeho plody jsou vejčité a malé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.