Semena slzovky jsou plná vitamínů. Posilují imunitu a mají i detoxikační účinky

27. květen 2022

Slzovku znali lidé a jedli už ve starém Egyptě i Řecku. Semena této divoké trávy jsou podobná ječmenu. Tvarem připomínají slzy, odtud ten název.

Slzovka má výborné detoxikační účinky. Posiluje imunitu, pomáhá při trávení. Dobře působí i na plíce a játra, podporuje funkci sleziny.

Jestli máte problémy s akné nebo jiné kožní problémy, taky vyzkoušejte slzovku. Udržuje pokožku hebkou a vláčnou, a dokonce prý zpomaluje i šedivění vlasů. Obsahuje velké množství aminokyselin, které jsou základní stavební částí bílkovin, ze kterých je každá buňka našeho těla.

V slzovce je i spousta vitamínů – B, C, minerálů jako je draslík, hořčík, železo fosfor i zinek.

Slzovku vařte podobně jako kroupy. Takže si dejte na čas, aby byla uvařená opravdu do měkka. Pak jí můžete přidat do polévek, ale samozřejmě ji i použít jako přílohu anebo rozmixovanou přidat do kaší, placek, pomazánek anebo do sekané.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová