Kozinec blanitý posiluje imunitu. V čínské medicíně je oblíbený už tisíce let

3. listopad 2020

Kozinců existuje více druhů, my vám teď představíme kozinec blanitý, jehož léčivý kořen využívá čínská medicína už tisíce let.

Usušený kořen kozince blanitého se používá v lidovém léčitelství už opravdu dlouho. Říká se mu posilovač vitality. Jeho pravidelným užíváním posílíte činnost srdce.

Kozinec posiluje také imunitu a pomůže při virové infekci. Chrání játra i ledviny – odvádí jedy z vnitřních orgánů. Umí také pomoci s léčbou žaludečních vředů.

Z kořene se dá připravit odvar samozřejmě, ale je k mání i ve formě prášku nebo tinktury.

Kozinec se dá využít i v kuchyni. Hodí se do polévek i k masu. Pro koho se ale vůbec nehodí, to jsou kojící a těhotné ženy. Než se pro kozinec rozhodnete, určitě si oněm zjistěte co nejvíce, poraďte se s bylinkářem nebo lékárníkem.

autor: Eva Bucharová | zdroj: Bylinkopedie
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.