Planetárium o viditelné i neviditelné tváři katedrály sv. Víta na Pražském hradě a úspěšném divadle Zajímavé fyziky

14. duben 2019

Katedrála sv. Víta v nové knize, viditelná i neviditelná: editorka a archeoložka Jana Maříková-Kubková - Zábavná fyzika pro každého: teoretický fyzik Tomáš Tyc - Objevy a události - Mýty, omyly a novinky astronomie: Magnetické pole Slunce

V úvodním přehledu zajímavostí se mj. dozvíte o objevu pravěké velryby, vraku plného mědi ze 16. století a také o aktivitách čiperné japonské sondy Hayabusa 2, která od loňského roku zkoumá asteroid Ryugu. (1:09)

Katedrála viditelná a neviditelná

Katedrála sv. Víta někdy kolem roku 1887

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je naším nejvýznamnějším chrámem. Nejen proto, že se jedná o dominantu Pražského hradu a Prahy jako takové. Je s ní spjata i historie české státnosti. Ve svých základech skrývá pozůstatky rotundy svatého Víta, založené skoro před jedenácti stoletími knížetem Václavem, pozdějším světcem a hlavním patronem Čech. Pod katedrálou se nacházejí také základy o něco mladší románské baziliky svatých Víta, Vojtěcha a Panny Marie, založené Spytihněvem II. a dokončené v roce 1096. Samotná trojlodní gotická katedrála se začala stavět v roce 1344. Různé dějinné zvraty však zapříčinily, že byla stavba přerušena a plně obnovena až v roce 1873. Ke slavnostnímu dokončení v té podobě, jak ji známe dnes, došlo před 90 lety, k předpokládanému tisícímu výročí úmrtí sv. Václava.

Právě v letošním výročním roce dostává katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha dárek v podobě dvoudílné publikace, nazvané Katedrála viditelná a neviditelná. Vyjít by měla nejspíš začátkem května. Jsou v ní stovky obrázků a fotografií z míst veřejnosti známých i skrytých, ze současnosti i historie a také spousta informací, které se jinde nedočtete. Váží poctivých pět kilogramů a početný tým autorů na ní pracoval sedm let. Koho napadlo, že svatovítská katedrála podobnou reprezentativní publikaci potřebuje? Na to jsme se zeptali autorky konceptu a editorky zmíněné publikace, archeoložky Jany Maříkové-Kubkové z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. (4:30)

Mýty, omyly a novinky astronomie, soutěž

Miroslav Zimmer ve své pravidelné rubrice připomene různé nejasnosti a tajemství, týkající se magnetického pole naší mateřské hvězdy - Slunce. (20:30)
Připomeneme vám také naši dubnovou soutěžní otázku. Ve hře je kniha Luďka Jahodáře Rostliny způsobující otravy. (24:15)

Zajímavá fyzika

Populárně-naučnou akci Hrajme si i hlavou! pořádá Katedra fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové

V minulém pořadu jste si možná spolu s námi při povídání o teorii neviditelnosti uvědomili, že fyzika je velice dobrodružná a v některých ohledech i zábavná věda. Uvědomili si to i mnozí jiní, samotné fyziky pochopitelně nevyjímaje. Někteří z nich své přednášky pro studenty koncipují jako svého druhu fyzikální show – jiným studenti nestačí a rozhodli se, že budou zábavnou fyziku předvádět i veřejnosti, na školách, někdy dokonce i na ulicích. A jak se poslední dobou ukazuje, o podobné fyzikální divadlo je zájem.

Fyzik Tomáš Tyc z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky fyzikální sekce Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně učí své studenty mechanice, fyzice neviditelných plášťů a dokonalých čoček, ale přednáší také předmět Zajímavá fyzika. Je to předmět, zaměřený na pozorování fyzikálních jevů z každodenního života a na zajímavé fyzikální experimenty. Tomáš Tyc s ním začal vlastně už jako doktorand. (25:30)

autor: frv
Spustit audio