Tůně a tůňky: Zdravá oka krajiny a první z desatera pohybů - plavání pod vodou a nástrahy potápění
Tůně a tůňky v krajině (4:36) – Příběhy se čtyřkou: Ný, natý a spol. (17:29) – Knihovnička: Fyzika je rachot (21:35) – Desatero pohybů, 1. část: Plavání a potápění (25:15)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, že přibližovat se na Špicberkách k divokým zvířatům je nejen nebezpečné, ale může to být i dost drahé, seznámíme vás s vychucholem pyrenejským, prazvláštním tvorem, kterému hrozí vyhubení, na Lovoši poblíž Lovosic se budeme prodírat porosty invazivních opuncií, opět se zmíníme o japonské lunární sondě SLIM, které úspěšně přestála i další mrazivou noc na Měsíci a připomeneme úspěch českých středoškoláků na mezinárodní soutěži v ústředí NASA, kde představili svůj nápad na probouzení nekomunikujících družic na oběžné dráze.
Tůně a tůňky: Zdravá oka krajiny
Velké lány polí s jednotvárnými porosty hospodářských plodin nejsou příznivým místem pro život. Z pohledu biologa jsou to doslova „pouště“, kde se životu nedaří. Skutečnými oázami v těchto monotónních plochách bývají různé remízky, meze, okraje cest; pokud se tam navíc vyskytne nějaká, byť jen miniaturní vodní plocha, louže nebo tůňka, je to pro živočichy i rostliny příjemný bonus. Čím víc se krajina podobá pestré mozaice, tím lépe. Český svaz ochránců přírody proto už řadu let s finanční pomocí Nadačního fondu Veolia v naší krajině obnovuje staré nebo buduje nové tůně. Něco málo si o tom povíme.
Co si vlastně pod pojmem „tůň“ máme představit a jaký je význam těchto malých vodních ploch v krajině? O tom jsme si povídali s Janem Moravcem z Českého svazu ochránců přírody. Jak se vybírají místa, u kterých je jisté, že by se tam tůň hodila a že by bylo možné ji bez nějakých velkých komplikací vybudovat? Na konkrétních příkladech představíme alespoň některé z akcí ČSOP, které daly vzniknout novým vodním plochám nebo naopak pomohly obnovit staré, zarostlé tůně.
Desatero pohybů poprvé: Pod vodou
Chůze, plavání, létání, plazení, šplh nebo skok... Pohyb je jednou ze základních vlastností života. Celý svět kolem nás se točí a kolotá a my jsme toho světa součástí, stejně jako ostatní živé organismy. Pohyb živočichů a jeho rozmanité podoby jsou tématem nové knihy odborníka na biotechnologie a známého popularizátora vědy Jaroslava Petra z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Má název „Desatero pohybů“, vyšla společnou péčí nakladatelství Argo a Dokořán, a my si v průběhu tohoto měsíce budeme s jejím autorem hned na několikrát povídat.
Život na Zemi má svou kolébku ve vodním prostředí, a tak je zřejmé, že živé organismy se ze všeho nejdříve musely naučit plavat. Pod vodou nejde ale jen o to úspěšně se vznášet ve vodním sloupci. Někteří živočichové se rádi potápějí – včetně těch původně suchozemských, kteří dýchají vzdušný kyslík a potřebují se občas na hladině nadechnout. Do velkých hloubek se však vydávají i živočichové, kteří jsou ve vodě od počátku doma.
Související
-
Břehule, rosničky, čolci i samotářské včely nachází útočiště v bývalé pískovně u Plané nad Lužnicí
Studenti pomáhají s obnovou tůní a mokřadů u Plané nad Lužnicí na Táborsku. Nové biotopy vznikají na místech, kde se nedávno těžil písek. Útočiště tam najde řada živočichů.
-
„Žraločí máma“ volá na poplach: Žralokům hrozí vyhynutí, skutečnými monstry jsme my sami
Zdravý oceán potřebuje zdravé žraloky, říká mořská bioložka Melissa Christina Márquezová. Žraloci se jí stali osudem.
-
Jak velryby pomáhají zkoumat oceánskou kůru, aniž by o tom věděly a co zajímá montánní archeology
Písně plejtváků obrovských: Velryby ve službách seismologů (4:27) – Procházka červnovou oblohou (18:32) – Za horníky do Krušných hor, 1. část: Montánní archeologie (24:40)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.