Okurka je dobrá na kocovinu, hubnutí i na pleť
Salátová okurka, to je z 95 % voda. To ale není všechno. Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, navíc ve správném poměru.
Okurky obsahují vitamíny A, B i C, e různé minerály, jako je draslík, fosfor, vápník i bór – ten je důležitý pro správný vývoj kostí a kloubní chrupavky. Podporují činnost jater, nedělá ale dobře žlučníkářům.
Okurky jsou vhodné pro všechny, kteří se snaží zhubnout. Jsou plné živin, zasytí a dodají vodu, která nám často chybí.
Okurka je samozřejmě vynikající v různých salátech, i samotná. Když si dáte plátek okurky na chvíli do úst, vylepšíte si dech.
Okurka je fajn i při kocovině. Pokud jste vypili víc, než je zdrávo, snězte před spaním kus okurky. Kombinace vody, vitamínů a minerálů vám pomůže.
Okurka je úžasná také pro udržení mladistvé pokožky, proto si teď dopřejeme pleťovou okurkovou masku. Jak na to?
Okurku nastrouhejte najemno a vymačkejte šťávu. Jeden bílek ušlehejte do tuhé pěny a promíchejte s trochou okurkové šťávy. Naneste na pleť a nechte působit asi 20 minut. Pak opláchněte vlažnou vodou. Taková maska se hodí pro zralejší pleť, krásně jí vyhladí, zpevní a stáhne rozšířené póry.
Související
-
Okurka ‒ dokonalá zdravá potravina na léto. Zkuste třeba...
Až se budete chtít v létě osvěžit, spíš než po sklenici limonády nebo kopci zmrzliny sáhněte po okurce. Když totiž sníte okurku, je to jako byste vypili sklenici vo...
-
Okurka je dobrá jak na hubnutí, tak i na celulitidu nebo na...
Co má okurka společného s melounem? I okurka obsahuje více než 90% vody, má minimum kalorií, díky obsahu draslíku má odvodňující účinky a v těle působí alkalicky. S...
-
Okurku využijeme nejen při přípravě salátů. Blahodárně působí i na pleť
Okurka nemusí sloužit pouze k přípravě salátu. Najdeme v ní totiž mnoho cenných látek nezbytných pro náš organismus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.