Obiloviny byste měli před vařením na pár hodin namočit. Platí to i pro luštěniny nebo semínka
Obiloviny měli naši předkové na stole skoro denně. A dobře věděli, že je potřeba je před vařením pár hodin namáčet – třeba s trochou šťávy z kysaného zelí. Dneska tomu ale říkáme „fermentovat s probiotiky“.
V obalech obilovin jsou sloučeniny zvané antinutrienty. Brání rostliny proti škůdcům, parazitům, nemocem, ale i povětrnostním podmínkách.
Z pohledu přírody jsou antinutrienty absolutně v pořádku. Živočichové se svým složitým zažívacím traktem a speciální střevní mikroflórou si s nimi hravě poradí. My lidé ale máme jiný zažívací trakt než třeba kráva. Ne nadarmo tedy naši předkové obiloviny předem namáčeli, klíčili nebo kvasili – prostě si je připravili na trávení, aby nebyli po jídle nafouknutí.
Pohanku, jáhly, ovesné vločky, ale třeba i quinou namočíme na 12 nebo 24 hodin s probiotiky, tím nastartujeme fermentační proces.
Je to velmi jednoduché: do vody, ve které obilovinu namáčíme, přidáme lžíci jablečného octa, šťávy z kysaného zelí, jogurt, kefír nebo prostě citrónovou šťávu. Díky přidaným probiotikům, bakteriím mléčného kvašení, nastartujeme proces rychlé fermentace – tedy proces zkráceného klíčení, při kterém jsou aktivovány enzymy, které rozkládají antinutrienty.
V procesu kvašení se násobí živiny, kterých je v obilovinách opravdu spousta. Mikrobioložka Ivana Stenzlová doporučuje ve své knize Dej tělu šanci se obilovinám nevyhýbat a vrátit se ke starým dobrým obilovinám, jako je špalda, žito, oves, ječmen, kamut, jednozrnka, dvouzrnka, ale i pseudobilovinám jako quinoa, jáhly nebo pohanka. Jenom je potřeba si jejich přípravu vždycky dobře naplánovat.
Pro lepší trávení je ideální fermentovat den předem i luštěniny a semínka. Ve slané vodě se lžící probiotik.
Související
-
Penízek rolní vám pomůže třeba při nachlazení. Z jeho semínek jde navíc vyrobit skvělá „hořčice“
Penízek rolní opravdu vypadá tak trochu jako penízek. Má spoustu dalších názvů, ale hlavně jde o léčivku, která je dobrá třeba při nachlazení.
-
Sezamová semínka jsou výborná. Zajistí vám zdravé kosti, vlasy a dlouhý život
Sezamová semínka tu byla vždy, spíš je znovu objevujeme. Původně sezam pochází z Indie, ale v současnosti ho pěstují po celém světě. Semena najdete v luscích této rostliny.
-
Dýňová semínka jezte i při dietě. Obsahují zdravé tuky, které tělo potřebuje
Dýně obecká, nebo také tykev obecná, roste na naší planetě už tisíce let. I když jsou dýňová semínka plná tuků, jsou to zdravé tuky, které jsou pro naše tělo velmi cenné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.