Neslavný osud Interhotelu Bohemia v Ústí nad Labem – od chlouby města po necitlivou rekonstrukci

V Ústí nad Labem najdeme několik hotelů. Tím pravděpodobně nejslavnějším je ale Interhotel Bohemia v centru města. A právě o něm a jeho historii si povídáme s Martinem Krskem z Muzea města Ústí nad Labem.

„V místě hotelu původně stálo osm historických domů – šlo vlastně o nároží bývalého Mírového náměstí, mezi ulicí Dlouhá a Hrnčířská. Ty byly zdemolovány, ostatně jako celý blok těch domů od Mírového náměstí směrem k Mariánské skále,“ přibližuje historik Martin Krsek.

Na uvolněném místě se postavil na tu dobu mimořádný hotel, který měl splňovat západní standardy – proto také nesl jméno Interhotel Bohemia. Stavěl se mezi léty 1964 a 1968 a jeho architektem se stal Gustav Brix z Krajského projektového ústavu v Ústí nad Labem.

Na originalitu a kvalitu vnitřního vybavení hotelu byl kladen velký důraz. Podílelo se na něm několik umělců, převážně ze severních Čech. Autory interiérů jsou Ladislav Špás a Antonín Werner, na výzdobě se pak podíleli výtvarníci Stanislav Hanzík, Jiří Bradáček, Ladislav Oliva a mnoho dalších.

„V té době byla už předem stanovena hodnota všech těch instalovaných výtvarných děl na zhruba jeden milion tehdejších korun, což byla na tu dobu astronomická částka,“ konstatuje Krsek.

Vzestup a pád Interhotelu Bohemia

Interhotel Bohemia se díky svému počtu pater mezi jednu z nejvyšších budov ve městě. „Pominu-li, že už tady v roce 1931 vyrostl ten mrakodrap, tedy správní budova ústecké chemičky, mohli bychom vlastně mluvit o prvním mrakodrapu v centru města. Byla to výšková budova strohých funkcionalistických forem z velmi kvalitního materiálu – ten spodek byl celý obložen leštěnou žulou,“ popisuje Krsek.

Po dokončení nabízel Interhotel Bohemia hostům 374 lůžek. V hotelu fungovala restaurace, kavárna, vinárna a bufet a nechybělo velké množství salónků.

V průběhu let pak vyrostly v Ústí nad Labem další hotely jako je Vladimír nebo Clarion. Ty začaly Interhotelu Bohemia konkurovat.

Interhotel Bohemia v Ústí nad Labem po rekonstrukci

„Interhotel Bohemia v té konkurenci nějakou pozici měl – místo toho ale, aby začal své služby zkvalitňovat, tak vlastně začal snižovat ten standard, který tam byl v těch 60. letech nastaven. Mezi prvními zanikl i ten krásný bufet, který byl v přízemí hotelu. Ten byl přitom luxusně vybavený – uvnitř byl obložený leštěným kamenem, nechyběla výtvarná díla a vše bylo v nerezu. Ten prostor byl poté rozpalcelován na prodejny, navíc tam na rohu přibylo mimo původní stavbu bistro s rychlým občerstvením, což je až architektonická zrůdnost,“ shrnul Martin Krsek.

V průběhu let se snížil i počet lůžek o 100 a hotel prodělal i celkovou vnější rekonstrukci.

„Došlo k rekonstrukci pláště a můžeme říci, že ten způsob rekonstrukce degradoval tu původně honosnou funkcionalistickou stavbu na takovou ubytovnu někde na předměstí,“ uzavírá historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Pořad připravujeme ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.

Spustit audio

Související