NEJ Ústeckého kraje: továrna na nejluxusnější čokolády
Jedny z nejluxusnějších a nejdražších čokolád v bývalém Československu se vyráběly na severu Čech v Děčíně. Výrobky z dnes už zaniklé čokoládovny Diana byly známé nejen u nás, ale po celém světe.
V roce 1893 založili v Děčíně filiálku majitelé drážďanské továrny na cukrovinky Hartwig & Vogel a vybrali pro ni logo s bohyní lovu Dianou.
Už za první republiky byla značka Diana světoznámě proslulá – většina produkce se vyvážela do celého světa. Výroba čokolád se však zastavila v průběhu druhé světové války kvůli nedostatku surovin.
Po osvobození byla továrna na cukrovinky znárodněna a přejmenována na Severočeské čokoládovny.
V 50. letech se děčínská čokoládovna řadila mezi největší a nejlépe vybavené podniky svého druhu u nás i v celé Evropě. V 60. letech původní secesní logo dostalo nový kabát – bohyně Diana byla vyvedena v běhu, s nataženým lukem a běžící srnou.
Čokoládová značka Diana bohužel nepřežila 90. léta. I když děčínskou čokoládovnu po roce 1989 odkoupil švýcarský cukrovinkový gigant Nestlé. Spekulovalo se i o tom, že nový majitel podnik uzavřel, aby získal Dianin trh.
Ovšem čokoládovna Diana žije dál. Na trhu totiž zůstala Kofila nebo Ledové kaštany – tedy cukrovinky, které Diana vyráběla. Dnes už jsou ale ovšem pod značkou čokoládovny Orion.
A mimochodem: obchodní značka Diana žije dál. Společnost Nestlé ji ale nevyužívá.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: nejdelší přístupová cesta na zámek
Děčínský zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky a je nepřehlédnutelnou dominantou města. Vede k němu taky nejdelší přístupová cesta – tzv. „Dlouhá jízda“.
-
NEJ Ústeckého kraje: místo pro život víc než 160 zvlášť chráněných druhů živočichů a spoustu rostlin
CHKO České středohoří leží mezi Louny a Českou Lípou. Díky své rozloze přes 1 000 km² je 2. největší chráněnou oblastí v Česku. Žijí tu zcela unikátní rostliny i zvířata.
-
NEJ Ústeckého kraje: první zahradní město v rakousko-uherské monarchii
V Lounech se nachází významný díl moderní české architektury – Kotěrova kolonie. Je to vůbec první zahradní město v bývalém Rakousku-Uhersku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.