NEJ Ústeckého kraje: nejkvalitnější chmel na světě

12. leden 2019

Žatecký region je proslulý zejména svou chmelařskou tradicí. V kraji se kromě pěstování nejkvalitnějšího chmele na světě také odedávna vaří výborné pivo. Historie chmele sahá až do doby kamenné, kdy se v přírodě vyskytoval divoce rostoucí chmel.

První zmínka o pěstování chmele byla nalezena v listu Pipina Krátkého z roku 768 z opatství v St. Denis u Paříže. U Slovanů jsou první zprávy až z 10. a 11. století.

Přímo v Žatci nalezneme pouze nepřímý důkaz o vaření piva, a to se vznikem královského města a udělením privilegií Přemyslem Otakarem II. roku 1265. Jedno usnesení totiž zakazovalo krčmy v okruhu jedné míle od města.

Ovšem první písemná zmínka o žateckém chmelu pochází z roku 1348, která říká, že: „Žatecký měšťan Albert prodal své pozemky v Kole, Mlynářích a u Stroupečku včetně chmelnic žateckému měšťanovi Jeclinovi řečenému Bohatý.“

Podle údajů z roku 2017 se v současnosti žatecký chmel pěstuje na 3815 hektarech a vyváží se do celého světa.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.