Nebojte se jeřabin – je v nich spousta vitamínu C. Pomáhají třeba také při jaterních potížích
Možná jste v dětství zaslechli varování, ať jeřabiny neochutnáváte, že jsou jen pro ptáky. Není to ale až tak úplně pravda.
Ani my, lidé, si nemusíme jeřabiny odříkat. Syrové jsou sice nahořklé, ale rozhodně ne jedovaté.
Hořké látky v jeřabinách prospívají našim játrům a celému trávicímu ústrojí. Už naši dávní předkové je užívali při léčbě kurdějí. Je v nich totiž spousta vitamínu C.
Dnes je nejčastěji oceníme ve formě vařených džemů. Syrové plody obsahují kyselinu parasorbovou, která může způsobit bolení žaludku – ta se ale právě varem změní na kyselinu sorbovou, která funguje jako přírodní konzervant – má antimikrobiální účinky.
Z jeřabin se dá vyrobit džem, můžete zkusit i víno nebo je kandovat. Vynikající je také pikantní jeřabinová omáčka. Stačí, když jeřabiny podusíte s trochou vína, osolíte a opepříte a je hotovo. Dobrou chuť!
Související
-
Léčivý rmenec se podobá heřmánku. Blahodárně působí při migrénách i na játra
Rmenec sličný patří mezi známé léčivky. Má drobné bílé květy a intenzivní vůni. V přírodě ho potkáte od května až do září. Podobá se sice heřmánku, ale je vyšší.
-
Čaj Gaba – přítel soustředění, jater a ledvin
Čaj Gaba připutoval do Česka z Japonska. Zpracovávají ho tam speciální technologií, při které jsou listy vystaveny působení dusíku.
-
Kapusta je zázrak přírody – pomáhá při problémech s žaludkem, játry i střevy
Je fakt, že kapustu jsme jako děti většinou nenáviděli. Přitom dokáže být tak dokonalá, je to skoro zázrak přírody – tedy kromě toho, že nadýmá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka