Naši předci si oddenky kosatců čistili zuby. Dá se z nich vyrobit i přírodní pleťová voda
Kosatec je květina právě tak královská jako růže nebo lilie. Má nádherné tvary a vůně. Kosatce získáte snadno – v zahradnictvích, nebo si je vyměníte se sousedem.
Aby vám kosatec krásně kvetl, oddělte oddenky každé tři, čtyři roky od mateřské rostliny. Když se totiž oddenky na sebe mačkají, rostlina méně kvete.
Kosatce milují slunce a nemají rády silný vítr. Většina z nich se spokojí s vodou z oblak.
Hlízy mají hluboko v půdě, takže bez problémů přezimují. V dávných dobách, kdy ještě neexistovala zubní pasta ani zubní kartáček, využívali naši předci oddenky kosatce jako žvýkací hmotu k čištění zubů.
My si dnes z kosatce vyrobíme pleťovou vodu, dobrou především na pleť se sklony k maštění. Jak na to? 1 kousek suchého oddenku kosatce, může být tak 4 až 5 cm dlouhý, vložte do 300 ml vody. 5 minut povařte. Pak přikryjte a nechte louhovat až do úplného vychladnutí. Suchý kosatec nasaje vodu jako houba.
Vylouhovaný oddenek musíte dobře vymačkat do vody, abyste získali 200ml tonika. Přeceďte a tuto pleťovou vodu, která voní po fialkách, uchovejte v chladu 4 až 5 dní a používejte denně.
Související
-
Olej z jalovce odvádí z pleti jedovaté látky, pomůže při akné i při otocích
Lidově se jalovci říká také boleráz nebo borovec. Znali a používali ho už naši dávní předci.
-
„Ostrý zrak, krásná pleť a klouby bez bolestí!“ Tak nějak by mohl znít reklamní slogan na tuřín
Víte, jak vypadá tuřín? Tato plodina z našich jídelníčků v podstatě zcela vymizela, a to je škoda. Jde totiž o druh kořenové zeleniny, který je nejen výživný, ale p...
-
Okurka je dobrá na kocovinu, hubnutí i na pleť
Salátová okurka, to je z 95 % voda. To ale není všechno. Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, navíc ve správném poměru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka