Mouka umletá na kameni má jedinečnou vůni, chuť a kvalitu
Jestli rádi pečete koláče a buchty nebo dokonce chleba, vyzkoušejte živou mouku. Tedy tu, která je umletá na přírodním kameni.
Zpracování obilí na kamenném mlýně je způsob mletí starý několik tisíciletí, prověřený minulými generacemi. Mezi otáčejícími se mlýnskými kameny si celé zrno zachovává obsah cenných enzymů důležitých pro trávení a vstřebávání živin.
Vláknina takto namleté mouky má podobu jemných granulek – oproti mouce mleté na válcovém mlýnu, které vlákninu zpracují do ostřejšího jehličkového tvaru, což může poškozovat střevní stěnu.
Celozrnná mouka, umletá v kamenném mlýně, obsahuje oproti bílé mouce řádově o desítky procent více vápníku, železa, hořčíku, zinku, vitaminu B1, B2 nebo E.
Taková čerstvě umletá mouka krásně voní, skvěle chutná a jsou v ní zachovány všechny živiny i kvalitní nenasycené mastné kyseliny. Výroba celozrnné mouky má mimo jiné také vyšší nároky na čistotu obilí.
Živou mouku byste měli zpracovat co nejdříve
Je velmi důležité používat celozrnnou mouku čerstvou, jelikož je mleta z celého zrna včetně obalu a klíčku, které jsou náchylné ke žluknutí. Proto je možná doba skladování kratší než u konvenční mouky.
Velkovýrobci a velké mlýny obal zrna a klíček záměrně odstraňují, čímž vznikne bílá mouka. Nebo také vlákninu, minerály a některé vitamíny přidávají k mouce dodatečně. Takto získaná mouka má úplně jinou výživovou hodnotu – je méně kvalitní než celozrnná mouka přirozeně umletá z celého zrna v kamenném mlýnku.
Vzhled, trvanlivost, chuť i struktura chleba se sice dají „vylepšit“ různými chemickými zlepšujícími přípravky, stabilizátory a látkami potlačujícími plísně, ale nikdy nenahradí chuť, výživovou hodnotu, životní sílu a energii, kterou obsahuje čisté, kvalitní zrno, ze kterého se umele živá mouka.
Související
-
Kokos jak ho neznáte aneb Kokosová mouka, olej a cukr v kuchyni
Kokos je v mnoha částech světa považovaný za největší přírodní bohatství. Rostlina se dá totiž zpracovat úplně celá a plod samotný se dá využít mnoha způsoby. My se...
-
Laskavec můžete pěstovat jednoduše doma. Je plný vitamínů a dá se z něj udělat i bezlepková mouka
Laskavec je doma v Jižní Americe, ale pěstovat ho můžete i u nás. Vyplatí se to – je totiž nejen krásný, ale i léčivý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.