Lichtenštejnské käsknöpfle

Suroviny: 500 g mouky, 5 vajec, 1/2 lžičky soli nebo podle chuti, muškátový květ, 100 ml mléka, 200 g sýra (lépe je míchat několik druhů např. Gruyère nebo ementál, velká cibule.

Postup: Smícháme mouku a sůl. Pak přidáme vejce a vodu či mléko zvlášť rozmíchané v jiné misce a tuto směs přidáme do osolené mouky. Přidáme tolik vody, abychom dosáhli žádané viskozity těsta, které budeme moci protlačit přes otvory našeho cedníku - nejlépe cedníku s velkými otvory používaného pro přípravu halušek. Těsto přikryjeme utěrkou a necháme asi 30 minut odpočívat. Mezitím rozkrojíme cibuli na polovinu a každou polovinu nakrájíme na úzké proužky, které osmahneme na másle do světlehněda . Přivedeme k varu osolenou vodou ve větším hrnci. Těsto nalijeme do našeho cedníku s velkými otvory a plochou vařečkou je protlačujeme do vody. Když knedlíčky velikosti asi knoflíků vystoupí na povrch scedíme je na sítu. Na knedlíčky v misce a přidáme nastrouhaný sýr, posypeme je smaženou cibulí a podáváme. K tomu je výborná jablečná omáčka ( v mixéru rozmixujeme 4 oloupaná jablka se 4 lžícemi citrónové šťávy a se čtyřmi lžícemi cukru. Těsně před koncem mixování přidáme jogurt).

Dobrou chuť vám přeje Český rozhlas Sever a Petr Novotný!

autor: Petr Novotný

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.