Kůra břízy je dobrá na trávení, listí zas pomáhá při urologických problémech

3. květen 2021

Bříza se svou nádherně bílou kůrou patřila mezi posvátné stromy našich dávných předků. Věřili, že svěží lesní vůně, která se při pálení březové kůry uvolňuje, přináší očistu a podporuje nové začátky.

K sběru březové kůry potřebujete kapesní nožík a papírovou kapsičku. Vezměte ale ze stromů jen trochu – dlouhodobým skladováním kůra stejně ztrácí své léčivé schopnosti, a také jistě nechcete ničit živé stromy.

Úplně nejlepší je vybrat si čerstvě pokácené stromy, kterým řezání neškodí. Kůru sušte doma v teplé, suché místnosti, dokud není křehká.

Březová kůra pomáhá při žaludečních potížích, při problémech s trávením i při dně. Březové listí posiluje ledviny a využívá se při urologických potížích, písku a kamenech v ledvinách, při potížích s prostatou a močovým měchýřem. Saponiny v březovém listí také čistí cévy – toho se využívá při ateroskleróze.

Tak si teď pojďme připravit březový nápoj. Jak na to? 2 lžičky řezaného listu spaříte čtvrthodinu ve čtvrt litru vody a pijete 2-3x denně – to neublíží ani při dlouhodobějším užívání.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.