Hvězda Alamak, Tauridy a rendez-vous Měsíce s Marsem: Procházka listopadovou oblohou

1. listopad 2024

Dlouhý pohled do souhvězdí Andromedy, dva listopadové meteorické roje a měsíční konjunkce, kterou svou září doplní hvězda Pollux ze souhvězdí Blíženců.

Jsme už zpět z letního času v čase středoevropském a po říjnovém superúplňku. Na rozloučenou nám svým chvostem mává nádherná kometa Tsuchinshan-ATLAS, ještě lepší a výraznější než v létě 2020 kometa Neowise. Mnozí z nás se ji pokusili i vyfotografovat. Říkám, na rozloučenou, protože se do Sluneční soustavy asi už nikdy nepodívá.

Listopadová přehlídka souhvězdí

Kometa Tsuchinshan-ATLAS 15.10.2024

Přejděme k současné listopadové obloze, která se nám od září a října pootočila už o 60 stupňů. S orientací vypomůže velký Pegasův čtverec podobný Velkému vozu. Dostaneme se k němu tak, že dvakrát prodloužíme spojnici zadních kol Velkého vozu a Polárky. Nad západem mizí Labuť, Orel a Lyra jako vzpomínka na letní nebe. Na severozápadě vypíná své „svaly“ Herkules, nad východním obzorem „podupává“ Býk a svítí nápadné Plejády. Severu vládne nikdy nezapadající souhvězdí Velké medvědice s obrazcem Velkého vozu. Nad hlavou si přečteme dvojité W souhvězdí Kasiopeji. Pozdě v noci od východu přichází bájný bojovník Orion, předzvěst zimní oblohy.

Čtyřnásobný Alamak v Andromedě

Velký vůz

Čtvrtá hvězda v Pegasově čtverci už patří Andromedě – je to Sirrah, její nejjasnější hvězda. V Andromedě je i další zajímavá hvězda Alamak, čili gamma Andromedae. Máte-li aspoň malý astrodalekohled o průměru objektivu 5-6 cm, zkuste ji vyhledat. Zmíněný dalekohled ji rozliší jako dvojhvězdu s barevným kontrastem. Jasnější složka je viditelně naoranžovělá, slabší namodralá; obíhají kolem sebe v periodě asi 5000 roků. Dělí ji od nás zhruba 260 světelných let. Že jde o dvojhvězdu zjistil už v roce 1778 německý astronom Johann Mayer. Ve skutečnosti je Alamak dokonce čtyřnásobným hvězdným systémem; na to už ale malé amatérské přístroje nestačí.

Meteorické roje a konjunkce těles

Měsíc

Z úkazů doporučujeme pozorovat maximum meteorického roje Taurid, které nastane v noci z 8. na 9. listopadu a potrvá asi týden. Hodinová frekvence je kolem 10 středně rychlých meteorů. Konjunkci Měsíce se Saturnem 11. listopadu ve 4 hodiny ráno sice neuvidíme, protože Měsíc zapadá před jednou hodinou po půlnoci, ale ještě před jeho západem bude viditelné pěkné přiblížení. Podobně pak 17. listopadu po předchozí konjunkci Měsíce s Jupiterem večer se k této dvojici přidají Aldebaran a Plejády. Ještě „výživnější“ bude 20. listopadu ve 22 hodin konjunkce Měsíce s Marsem; rudá planeta bude necelé 2 úhlové stupně jižně od měsíčního disku. Hezké seskupení obohatí na obloze hvězda Pollux. Maximum meteorického roje Leonid s částicemi z rozpadlé komety Tempel-Tuttle letos bohužel připadá do doby krátce po měsíčním úplňku, Měsíc tedy bude svým svitem pozorování rušit. Přesto můžete 17. listopadu zkusit štěstí; uvidíte-li některou z létavic, něco si přejte!

Měsíc s Měsícem

Zbývá nám už jen tradiční přehled měsíčních fází: 1. listopadu je Měsíc v novu, na 9. listopadu připadá první čtvrť, 15. listopadu bude úplněk a 23. listopadu poslední čtvrť.  Přejeme hezké dny i noci a příjemnou podívanou!

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio

Související