Meteority: Umění vesmíru
Tři vášniví sběratelé fascinovaní vesmírem, Zdeněk Schneider, Milan Zvára a Radek Šrejbr, představují hlavní předmět svého zájmu – „kameny z vesmíru“, meteority.
Kameny, spadlé z oblohy, jsou asi jedinou šancí, jak si našinec může doslova „sáhnout na vesmír“ – pokud má štěstí a k nějakému meteoritu se nachomýtne. Na naši planetu sice neustále padá déšť kosmického prachu, větších kousků, které mají šanci při pádu provrtat hustou atmosféru a neshořet v ní na popel, je však velice málo.
Některé z nich dopadly v minulých staletích i na naše území. Dalo by se předpokládat, že se o nich hojně psalo, že se dokonce vydávaly knižní publikace, ale tak to není. Knížky o meteoritech, které vyšly v češtině za posledních zhruba osmdesát let by se daly spočítat na prstech. Poslední souhrnnou publikací byla až donedávna knížka mineraloga a petrografa Karla Tučka „Meteority a jejich výskyty v Československu“, vydaná v Academii, nakladatelství Československé akademie věd, už roku 1981.
Po více než 40 letech, v roce 2022, se tuto mezeru pokusil zaplnit Pavel Gabzdyl, vynikající popularizátor astronomie z brněnské hvězdárny, a to ve spolupráci s výtvarníkem Jakubem Cenklem. Jejich „Kameny z vesmíru“ vydalo nakladatelství Albatros. Je to knížka pro dětské čtenáře; přesto v ní o meteoritech najdete řadu podstatných informací, psaných srozumitelným, ale přitom netriviálním jazykem. Ve stručnosti se dozvíte, kde se meteority berou, jak se poznají a odkud některé z nich pocházejí, kde je hledat, čím jsou vzácné a kde všude si je mohou zájemci prohlédnout; to vše je doplněno povídáním o některých zajímavých meteoritických pádech. Je to milá útlá knížka, která děti zaujme textem i obrázky; hlubší zájemce o problematiku však pochopitelně neuspokojí.
Ti se dočkali až v roce 2024, kdy se na pultech objevila kniha „Meteority: Umění vesmíru“ z produkce Euromedia Group, edice Granit. Jejími autory jsou tři vášniví sběratelé meteoritů: Zdeněk Schneider, Milan Zvára a Radek Šrejbr. Kniha je to v mnoha ohledech skvělá – především je plná velkých barevných fotografií meteoritů. Najdete v ní také podrobnou klasifikaci těchto objektů podle jejich složení a pravděpodobného původu; nejde sice do úplných detailů, které by nejspíš běžného čtenáře nudily, nicméně je aktuální, a proto velmi cenná.
Zcela originální je druhá část knihy, věnovaná meteoritům z pohledu sběratele. Možná vás to překvapí, ale sbírání meteoritů je dnes hobby jako každé jiné. Sice se vám asi jen tak nepoštěstí meteorit najít (i když příslušné rady vám autoři dají), ale můžete si ho koupit. V knížce si přečtete, kde a jak si ho nejlépe vybrat a jak o něj pečovat. Je to zcela na místě, protože meteority nejsou právě levné – pokud nemáte peněz nazbyt, možná uvítáte spíš pozvání na místa, kde si je můžete prohlédnout a třeba si na ně i sáhnout o dost levněji. Většinou jde o muzea.
Ve třetí, závěrečné části publikace „Meteority: Umění vesmíru“ najdete přehled nejzajímavějších meteoritů i s jejich příběhy; jsou mezi nimi také některé české. Cílem autorů nepochybně bylo představit fenomén meteoritů jako takových, zdůraznit význam jejich zkoumání pro poznání vývoje vesmíru a některých těles Sluneční soustavy, ale také povzbudit případné zájemce, aby se stejně jako oni stali sběrateli těchto „poslů z vesmíru“. Je možné, že se jim to podaří – knížka je opravdu krásná. Já osobně bych v ní ještě uvítal třeba kompletní přehled pádů a nálezů meteoritů na území České republiky; nic takového tam bohužel není. V tomto ohledu přináší stále nejpodrobnější informace kniha Karla Tučka, která vypisuje i podrobné historie těchto pádů.
Škoda, že končí rokem 1981.
O knihu „Meteority. Umění vesmíru“ z produkce Euromedia Group a.s. s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 23. února.
Zdeněk Schneider, Milan Zvára, Radek Šrejbr: Meteority. Umění vesmíru. Praha, Euromedia Group a.s., edice Granit, 2024. ISBN 978-80-7296-142-9.
Související
-
Odkud jsou meteority dopadající na Zemi? Vědci to rozluštili!
Dvě přelomové práce o původu meteoritů publikoval v polovině října 2024 časopis Nature. Na výzkumu se podíleli i naši odborníci.
-
Ploskovice a Tábor: kameny spadlé z nebe, hornický Měděnec a popularizace montánní archeologie
300 let od pádu meteoritů u Ploskovic a další zajímavosti (4:36) – Historie: Machiavelliho Vladař (18:53) – Za horníky do Krušných hor, 4. část: Po stopách (23:44)
-
Tlusté knihy plné map: z historie zeměpisných atlasů a kde se na Zemi vzaly meteority z rudé planety
Z historie zeměpisných atlasů (4:23) – Historie: Edikt z Alhambry (17:45) – Kniha měsíce: Dhuoda a její Příručka pro syna (22:35) – Meteority z Marsu, 1. část (26:33)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.