Echinacea – přírodní antibiotikum a „všelék“

19. duben 2017
Minuta o zdraví

Indiánské slunce, červená slunečnice… To jsou lidové názvy pro třapatku nachovou – bylinku, kterou nejspíš znáte pod názvem „echinacea“. Její léčivé účinky využívaly staré indiánské kultury. Odvarem z této rostliny léčili indiáni rány, bodnutí hmyzem i hadí uštknutí. Při bolestech zubů žvýkali kořen a listy. V polovině 19. století si jí všimli i evropští lékaři. Ti začali používat tinktury z této byliny na léčbu kašle, žaludečních potíží a k čištění krve po otravách. A to ještě nevěděli o největším plusu této rostliny – o jejích antibiotických účincích.


Třapatka nachová má mnoho léčivých účinků. Ovšem tím nejzásadnějším je schopnost potlačit a léčit infekce virové i bakteriální. Proti bakteriím a virům funguje hned dvakrát – obsahuje totiž látku echinakosid, která dokáže ničit celou řadu bakterií, virů a plísní. Další látky v třapatce zas aktivují bílé krvinky, které v těle pohlcují zdroje infekce a zároveň proti nim produkují protilátky.

Třapatka nachová je tak velkou pomocnicí pro posílení imunity a zvyšuje odolnost proti infekcím všeho druhu. Po třapatce neboli echinacee byste měli sáhnout při chřipce, rýmě, nachlazení či při zánětu dýchacích cest. Přípravky z této rostliny pomohou i při zánětech kloubů a močových cest. Tady se hodí i její další schopnost – tlumení bolesti.

Oceníte i její schopnost působit hojivě na jakékoliv problémy na pokožce. Nejvíce látek, které tohle všechno umí, se nachází v kořeni, ale v hojném množství jsou i v ostatních částech rostliny.

Echinacea dokáže zkrátit dobu trvání nachlazení a chřipky, stejně jako utlumí bolesti v krku, kašel a horečku.

Vědci při výzkumech potvrdili, že echinacea snížila pravděpodobnost vzniku nachlazení o 58 procent, a také zkrátila délku nachlazení o 1,5 dne. Došli k závěru, že echinacea je prospěšná při snižování výskytu a trvání nachlazení.

Další studie také prokázaly, že echinacea je stejně účinná jako běžná syntetická léčiva proti chřipce, ale má mnohem méně komplikací nebo nežádoucích účinků. Skvělé účinky byly prokázány i při léčbě zánětů oka, při kterých se běžně užívají steroidů. Při užívání echinacey se snížila spotřeba steroidů o 70 procent.

Logo

Dalším plusem je, že echinacea podporuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Tato schopnost se ukazuje jako velmi užitečná například po chemoterapii. Pacientům po ozáření tak pomáhá snižovat nežádoucí účinky chemoterapie.

Recept na třapatkový olej

Echinacea umí skvěle rozproudit lymfu. Tím se urychlí odplavování škodlivých látek a usazenin z těla ven, což prospívá nejen imunitě, ale také našemu vzhledu. To, že nedostatečně proudí lymfa a v těle se nám usazují škodliviny, má totiž následky na naší pokožce.

Celulitida, akné, ekzémy, lupénka – to všechno jsou nepříjemné projevy, které s tokem lymfy a se škodlivinami v těle souvisí. A pomoci s nimi může právě echinacea. Doporučuje se používat ji jak vnitřně (třeba formou tablet nebo čajů), tak zevně v podobě krémů a olejů.

Kosmetika s obsahem echinacey podpoří látkovou výměnu v horních vrstvách pokožky a také urychlí hojení již vzniklých pupínků, trhlinek a popraskané, šupinkující pleti. Tyto přípravky si ale umí poradit nejen estetickými potížemi kůže, ale také s vážnějšími problémy, jako jsou například bércové vředy a proleženiny, popáleniny a drobná poranění.


Můžete si zkusit vyrobit domácí olej: Sušenými rostlinami echinacey (kořen, lodyhu i květy) naplňte sklenici a zalijte je olivovým či jiným olejem lisovaným za studena. Rostliny by měly být úplně ponořené. Nechte stát 2-3 týdny na světle, pak sceďte přes plátno a uchovejte v uzavíratelné nádobě.


Tinktura z echinacey

Vyrobit si můžete i domácí tinkturu. Bude užitečná nejen pro podporu imunity a detoxikaci těla, ale můžete ji využít i jako desinfekci ran. Naředěnou ji pak můžete používat jako pleťovou vodu.

Na výrobu echinaceové tinktury budete potřebovat nějaký neochucený alkohol a čerstvou echinaceu. Můžete použít i sušenou, ale tinktura potom bude mít slabší účinky.

Zužitkujeme rostlinu úplně celou – od kořene po květ ji nasekáme na kousky. Do třetiny zavařovací sklenice nasypeme echinaceu a dolijeme až po okraj alkoholem. Pokud si potrpíte na přesnější dávkování, tak na litr alkoholu použijte 30dkg rostliny. Nechte louhovat dva až čtyři týdny a potom sceďte a uložte v uzavíratelných lahvích. Skladovat ji takto můžete i několik let.

Tinktura se užívá při infekčních nemocech několikrát denně – konkrétně 2 kávové lžičky po dvou až třech hodinách. Jako prevence se užívají 2 kávové lžičky jednou denně. Ale pozor! Tinktura je lék a měla by se užívat maximálně dva týdny. Pak by měla následovat alespoň dvoutýdenní přestávka.

Pokud chcete tinkturu používat jako kosmetický prostředek, doporučuje se ředit vodou. Pokud ji chcete použít jako desinfekci a k ošetření ran, pak řeďte tinkturu zhruba v poměru 1 díl tinktury, jeden díl vody. A pokud echinaceu využijete jako pleťovou vodu (což se mimochodem velmi vyplatí při akné), použijte dvě kávové lžičky tinktury do dvou deci vlažné vody a pořádně rozmíchejte.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?