Červená řepa je zdravá celá. Pochutnat si můžete i na jejích vitamíny nabitých listech
Listy červené řepy rozhodně nevyhazujte, byla by to věčná škoda. Jsou totiž zdravé a velmi chutné.
Zajímavé je, že naši předkové využívali v kuchyni hlavně listy, bulvy sloužily k léčení a k detoxikaci.
Dnes listy a stvoly letí většinou na kompost, nebo do koše. Přitom šťavnaté křehké lehce nasládlé listy řepy jsou tak lahodné! Můžete je schroupat syrové, pokapané olivovým olejem, nebo jablečným octem. Dají se také připravit jako špenát nebo pesto, popřípadě jimi ozdobit jídlo na talíři.
Listy jsou plné vitamínu C, vlákniny, draslíku i železa. Ale všeho s mírou – obsahují totiž také kyselinu šťavelovou, která zhoršuje vstřebávání vápníku.
Než se pustíte do listů, nemusíte je spařovat. Naopak – když je na půl hodinky ponoříte do ledové vody, budou ještě křupavější.
Jestli máte rádi řecká jídla, zkombinujte řepné listy s olivovým olejem, kozím sýrem a ořechy. A jestli milujete italskou kuchyni, připravte si listy na talíř s olivovým olejem, rajčaty a mozzarellou.
Související
-
Kuře s mrkví, červenou řepou a cizrnou
Komu by se těch zdravých surovin zdálo příliš najednou, zvolí jinou přílohu.
-
Červená řepa – elixír mládí a legální „doping“
Červenou řepu znali lidé už ve starověku, tehdy ale používali jen listy. Na těch si můžete pochutnat i vy – dají se přidat do salátů, do polévek, nebo upravit jako špenát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.