Červená řepa – elixír mládí a legální „doping“

21. listopad 2019

Červenou řepu znali lidé už ve starověku, tehdy ale používali jenom listy. Na těch si koneckonců můžete pochutnat i vy – dají se přidat do salátů, do polévek, nebo se mohou upravit jako špenát.

Z listů si můžete udělat i koření – když je usušíte, můžete je použít na dochucení a třeba i místo soli. Je v nich hodně céčka, vápníku i železa.

Samotná bulva červené řepy je bezesporu jedním z nejsladších druhů zeleniny – obsahuje totiž 7 až 8 procent přírodního cukru. Proto je na místě varování diabetikům – ti by měli být s pojídáním červené řepy obezřetní.

Také by se měli červené řepě vyhnout lidé, kteří trpí na močové kameny, pro ty také moc vhodná není, protože obsahuje kyselinu šťavelovou, která močové cesty dráždí.

Pro ostatní je vynikajícím a nenahraditelným zdrojem minerálů a vitaminů. Pomáhá snížit krevní tlak, upravuje srdeční puls a posiluje nervový systém. Křemík z řepy zpevní kosti, vlasy i nehty.

Červená řepa obsahuje dusík, který se v těle přeměňuje na látky, které podporují krvetvorbu. Když si pravidelně dopřejete červenou řepu, posílíte svaly. Řepa je vlastně takový, čistě legální, doping.

Můžete ji jíst syrovou, vařenou, naloženou, pečenou, jako kompot, v salátech, pomazánkách i polévkách. Čerstvě vylisovaná řepná šťáva obsahuje betain a trypofan – dvě látky, které uklidňují mysl a zmírňují stres.

Logo
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.