Bořeň – česká „Devils Tower“ poblíž Bíliny

22. květen 2020

Kopec Bořeň poblíž Bíliny nepřehlédnete. Jednak je v okolní krajině výrazně dominantní, navíc se pyšní i mnohými „nej“.

Mezi kameny tam kvete spousta chráněných rostlin – koniklec, kopretina bořeňská, kosatec, lomikámen, lýkovec, hvozdík, lesní orchidej, no prostě jedna velká rozkvetlá skalka… tedy skála.

Zahlédnout tam můžete i ještěrky, výry nebo lišky. Bořeň je od roku 1997 národní přírodní rezervací.

Ukazatel u chaty pod Bořní hlásá, že je to na vrchol jeden kilometr a že výstup trvá hodinu. Cesta je skutečně velmi strmá, klikatá, se spoustou vyhlídek.

Z vrcholu (539 m n. m.) jsou vidět snad celé Krušné hory, města pod nimi a také celé České středohoří až k Lužickým horám. I Doupovské hory jsou vidět.

A teď k těm „nej“. Je to jeden z největších znělcových útvarů ve střední Evropě. Bořeň bývá srovnávána s Ďáblovou horou v americkém Wyomingu. Má stejné chemické složení a velmi podobný charakter v okolní krajině.

Bořeň patří mezi nejskalnatější samostatně stojící vrchy České republiky. Až půjdete na výšlap, rozhodně se zastavte u tabulí na naučné stezce, která vás zavede až na vrchol. Nejen proto, abyste se vydýchali, dozvíte se z nich spoustu zajímavých informací.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.