Synagoga v Děčíně – Podmoklech přežila Křišťálovou noc i další roky díky dvěma odvážným starostům

18. březen 2024

Podmokelská synagoga unikla osudu, který stihl většinu synagog u nás. Pro její zachování intervenoval během Křišťálové noci tehdejší podmokelský starosta Anton Kreissl s odůvodněním, že by její zapálení mohlo poškodit ostatní domy.

Synagoga opravdu stojí ve velmi husté zástavbě, proto argumentoval tím, že by také mohly shořet celé Podmokly.

Také jeho nástupce Julius Stumpf, který starostoval Podmoklům v letech 1939-1942, byl vystavován nátlaku, aby nechal budovu zničit. I on ale odolal.

Synagoga, zbavena všech náboženských symbolů, sloužila v době okupace jako skladiště wehrmachtu nebo jako letecká modelárna Hitlerjugend. Židovská obec ji získala v dosti zuboženém stavu v roce 1994.

Z interiéru budovy zmizelo všechno vybavení včetně toho nejdůležitějšího – Tóry. Tu nakonec dostali Děčínští od židovské obce v Ostravě. V roce 1997 pak bylo rozhodnuto přikročit k celkové rekonstrukci synagogy – tak, aby opět mohla sloužit jak náboženským, tak kulturním a společenským účelům obce i široké veřejnosti.

Podmokelská synagoga byla vystavěna v letech 1906-1907 v pseudoorientálním stylu s výraznými secesními prvky. Dodneška se zachovala krásná modrá skla v oknech. Ozdobou synagogy se stal velký lustr z olovnatého křišťálu, vyrobený firmou Palme z Kamenického Šenova.

Synagogu v Děčíně-Podmoklech poblíž Pastýřské stěny můžete navštívit po domluvě s průvodkyní Janou Kohlíčkovou, která zná spoustu dojemných příběhů.

Spustit audio