Vodopády v lesích u Chřibské na Děčínsku téměř nikdy nezamrzají
Vodopády v Chřibské se nacházejí na samé hranici CHKO České Švýcarsko a Lužických hor. Přímo z centra města z nim vede žlutě značená turistická značka. Jsou to tak tři, čtyři kilometry. Čeká vás tzv. malý turistický okruh – po lávkách, schodech, lesních cestách a odpočívat můžete na všudypřítomných lavičkách.
Z vrchu Plešivec nad Chřibskou se klikatí malý potůček, který ve finále zásobuje právě Chřibské vodopády. Ty jsou výjimečné tím, že voda v nich padá po skalních převisech kolmo dolů a nedotýká se přitom skály. Proud vody je přitom tak silný, že vodopád skoro nikdy nezamrzají. Každý z vodopádů má kolem dvou metrů.
Od vodopádů se můžete vrátit okruhem kolem historické střelnice z 18. století. Kamenný podstavec střeleckého terče byl vybudován z pískovcových kvádrů v roce 1792 Střeleckou společností v Chřibské.
Střelecké bratrstvo založilo několik měšťanů, kteří se scházeli a cvičili se ve střelbě kuší na cíl. V té době tvořila střelnici malá bouda a tyč s terčem ve tvaru orla. Ve druhé polovině 18. století začali měšťané provozovat střelbu z pušek a císař Josef II. jim při své návštěvě obce povolil založit ostrostřelecký spolek.
Střelecká tradice pokračovala až do 2. světové války, pak už obnovena nebyla. Terč už je jen turistickou atrakcí, uvnitř uvidíte zbytky otáčecího mechanizmu. Po návratu do Chřibské se můžete občerstvit třeba v místní cukrárně pojmenované po slavném chřibském cestovateli jménem Tadeáš Haenke.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.