6. prosinec: štědrý Mikuláš a kolotočář Eda

6. prosinec 2018
Stalo se dnes

Dnes je čtvrtek 6. prosince. A začneme pranostikou: „O svatém Mikuláši často snížek práší“.

Pojďme si něco o tom svatém Mikuláši povědět. Byl to docela štědrý chlapík, který žil ve 3. století v Lykii. My ho máme spojeného se zimou, ale ona Lýkie se nacházela v dnešním Turecku. Jeho rodina se velmi pravděpodobně živila prodejem ryb – tím pádem malý Mikuláš vyrůstal jako dítě z bohaté rodiny.

Nevím, jestli by z něj měli rodiče radost, kdyby se dozvěděli, že celé rodinné jmění rozdal. Za to ho taky lidé začali uctívat. Později se stal dokonce biskupem.

Dodejme, že je patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Má toho tedy na starost opravdu požehnaně.

Dnes si také připomeneme skvělého herce, který proslul elegancí, a taky trochu aristokratickým vystupováním.

Jiří Kodet pocházel z herecké rodiny s dlouhou tradicí. I jeho dcera Bára kráčí v otcových šlépějích. Dokázal hrát elegány, ale i třeba takovou prapodivnou existenci, jakou byl kolotočář Eda v Návštěvnících. Dnes by mu bylo 81 let. Hezký poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

    mujRozhlas

    –  audiosvět Českého rozhlasu na jednom místě

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.