Zlato, stříbro a železo. Smrt Tychona Braha pohledem chemie - a proč ptáci na jaře přestávají zpívat
Smrt astronoma a alchymisty Tychona Braha, 1. část: Zlato, stříbro a železo (4:24) – Historické souvislosti: O Eleanor Akvitánské (21:00) – Proč jarní pěvci umlkají (26:22)
V úvodním přehledu zajímavostí si povíme o jednom mrtvém vlkovi a nebezpečích, která na divoce žijící zvířata čekají na dálnicích, zmíníme se o želvě obrovské z plzeňské zoo, jejíž nedávno snesená vejce se už hřejí v inkubátoru, představíme první zpřístupněnou část Velkého egyptského muzea pod pyramidami v Gíze, vrátíme se ke sporu o původ Kryštofa Kolumba a na závěr vám prozradíme, proč se do přípravy lunárních skafandrů pro misi Artemis III zapojila italská módní společnost Prada.
Praha, říjen 1601: Podivná smrt učence
Známý dánský astronom, astrolog a také alchymista Tycho Brahe žil několik let v Praze, kde také 24. října roku 1601 náhle zemřel; po nemoci, která trvala pouhých jedenáct dní. To pochopitelně v následujících letech i staletích budilo otázky a různá podezření. Proč a na co vlastně učenec a skvělý pozorovatel noční oblohy zemřel? Dlouho se vyprávěla historka, podle níž za to mohla dobová etiketa. Tycho Brahe se účastnil hostiny z níž nebylo slušné odejít – a tak mu prý praskl močový měchýř. To je pochopitelně nesmysl; jak by vám řekli lékaři, něco takového se jednoduše vůbec nemůže stát. Tychonova nemoc a smrt musely mít jinou příčinu. Jenže jakou? Je vůbec možné tuto záhadu vyřešit, když nás od smrti dánského učence dělí čtyři a čtvrt století? Něco málo se zjistit dá!
V ostatcích dánského učence, exhumovaných odborným týmem v roce 2010, zjistily chemické analýzy přítomnost řady prvků, z nichž vědce v první řadě zajímala jedovatá rtuť. Její obsah ve vlasech, vousech i kostech však odpovídal běžným průměrným hodnotám, typickým pro ostatky podobného stáří. Otrava rtutí, o níž se často spekulovalo, byla vyloučena. Další analýzy se soustředily především na výskyt tři jiných prvků – zlata, stříbra a železa. Proč? O tom hovoří chemik a znalec dějin alchymie Vladimír Karpenko z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se Brahovým životem a dílem zabýval.
Proč jarní pěvci umlkají
Také si neumíte představit jaro bez ptačího zpěvu? A máte pocit, že to v posledních letech jaksi „nebylo ono“? Není divu – ptáků v Evropě totiž stále ubývá a snižuje se i jejich druhová rozmanitost. Svědčí o tom analýza údajů o více než třech čtvrtinách ptačích druhů, které jsou na území Evropské unie původní, provedená nedávno britskou Královskou společností pro ochranu ptáků, asociací BirdLife International a Českou společností ornitologickou. Podle této analýzy zmizelo za posledních 40 let z Unie a Britských ostrovů asi 600 milionů jedinců hnízdících druhů ptáků. To je přibližně každý šestý opeřenec. Necelá polovina ze zmizelých ptáků jsou vrabci domácí. Ve velkém mizí také konipasi luční, špačci obecní, skřivani polní a mnozí další ptáci, mezi nimi řada excelentních pěvců.
Není tedy divu, že jsou jarní rána o jejich zpěv chudší a zároveň i tišší. Stejná situace panuje i v Severní Americe – to je jeden z výsledků další vědecké studie, publikované nedávno v časopise Nature Communications. I na ní se podíleli naši ornitologové.
Díky bohatým zvukovým archivům dnes umíme rekonstruovat možnou podobu jarního rána na řadě lokalit, a to na základě údajů o tamním výskytu ptačích druhů, které mají vědci k dispozici. Jak odborníci k této i dalším rekonstrukcím dospěli? O tom jsme si povídali se spoluautorem zmíněné studie o ptačím zpěvu, zoologem a ornitologem Petrem Voříškem z České společnosti ornitologické.
Související
-
Tycho Brahe: Astronom a jeho životní konstelace
Byl nejen astronomem, ale také astrologem. Jeho život je nerozlučně spjatý s českými zeměmi, kde pracoval a žil až do své smrti v roce 1601.
-
Jak zemřel Tycho Brahe
Tycho Brahe zřejmě zemřel přirozenou smrtí. Ve vlasech a vousech měl před smrtí tolik rtuti, jako běžní lidé naší populace. Toto zjištění přinesly analýzy česko-dán...
-
Ptačí zpěv i hru na klavír řídí stejné nervové dráhy, popsali vědci
Nervové buňky, které jsou v chodu, když se ptáci učí zpívat, se podobají těm, které v mozku člověka zodpovídají za rozvoj jemné motoriky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.