Ze šlapání zelí si lidé v Tisé udělali tradici
250 kilo zelí ušlapali o tomto víkendu v Tisé na Ústecku. Aby přitom nebyla nuda, šlapání pojali jako společenskou akci – hrála tam hudba, lidé si pochutnávali na dobrotách se zelím a za mírný poplatek jste si mohli našlapané zelí odnést domů ve vlastním zeláku.
„Zatím je nás tu 10. Trvá to zhruba 3 až 4 hodiny, tak věřím, že lidé, i přes nepřízeň počasí, přijdou. Bývá nás tu tak 40, 50,“ říká Radim Bzura ze Spolku pro Tisou.
„Zelí se většinou šlape v kalfasu. Bývá to třeba vydlabaný dubový kmen, to by mělo tomu zelí dát ten správný říz,“ vysvětluje Jindřich Beneš.
Poměr ingrediencí na kysané zelí shrnula Pavla Benešová: „Našli jsme si u odborníků poměr – na 10 kilogramů zelí je to 200 gramů soli a 2 lžíce celého kmínu. Děláme to tak už 7 let a lidem to stále chutná.“
Lidé si sebou nosí vlastní zeláky – nádoby na zelí, ve kterých si pak našlapané zelí odnesou nechat kvasit domů.
Související
-
Chcete zdravě jíst? Zkuste kysané zelí nebo pickles,...
Příprava kysaného zelí je velmi jednoduchá. Zelí nakrouháme, smícháme se solí a kmínem (můžeme přidat i jablko nebo křen), důkladně ho namačkáme, tím narušíme struk...
-
Zelí byste měli konzumovat jednu misku denně. Můžete ho ale...
Minule jsme se naučili vyrábět domácí kysané zelí a dozvěděli se o jeho blahodárných účincích na naše tělo. Ne každý ale snáší jeho chuť. Proto vám teď nabídneme pá...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.