Žatec: Přes 1 000 lidí se podepsalo pod petici za přestavbu dvou křižovatek ve městě na kruhové objezdy

10. září 2019

Pod petici, která požaduje přestavbu dvou křižovatek na obchvatu Žatce na kruhové objezdy, se už podepsalo přes 1 000 lidí. Na obou místech podle nich často dochází k vážným dopravním nehodám.

O tom, jak křižovatky upravit, se už několik let dohadují žatecká radnice a Ředitelství silnic a dálnic. Zatím se ale neshodly na tom, kdo by měl přestavbu zaplatit.

„Denně tudy jezdím do zóny Triagle. Provoz je tu veliký, hustý,“ konstatuje Pavla Nováková, autorka petice za stavbu kruhových objezdů na průtahu v Žatci. Přestavbu křižovatek požaduje kvůli zvýšení bezpečnosti dopravy.

„Určitě to bude lepší s kruhovými objezdy – eliminují se těžké dopravní nehody, provoz se zpomalí a zlepší se průjezdnost křižovatky,“ věří Pavla Nováková.

Na konci srpna založila občanskou petici na internetu, kterou do dnešního dne podepsalo přes 1 100 lidí. V závěru září chce petici předat žatecké radnici a krajskému úřadu.

Žatec usiluje o okružní křižovatku, ŘSD zatím dává přednost jinému řešení

O stavbu bezpečnějších křižovatek usiluje už mnoho let i město Žatec. „Petice lidí nám pomůže, protože budeme moci ukázat, že tady je 1 100 podpisů. Ale dlouhodobě to řešíme. Náš dlouhodobý cíl je okružní křižovatka,“ potvrzuje starostka Žatce Zdeňka Hamousová z hnutí ANO.

Hlavní tah z Mostu do Plzně, včetně obchvatu Žatce, je v péči Ředitelství silnic a dálnic. To zatím dává přednost jinému řešení obou křižovatek – například rozšíření odbočovacích pruhů, umístění ostrůvků pro bezpečnější přecházení nebo snížení povolené rychlosti.

Okružní křižovatky do budoucna nevylučuje. Požaduje ale spolufinancování ze strany města nebo kraje.

Jednání mezi ŘSD a městem budou pokračovat. Na obou křižovatkách v poslední době už proběhly menší úpravy, které mají zvýšit bezpečnost. Město teď nechá na své náklady jednu z nich i lépe osvětlit.

autor: Libor Želinský
Spustit audio

Související