Začínejte den s ovesnými vločkami. Dodají vám energii i spoustu zdraví prospěšných látek

25. říjen 2022

Oves má v kuchyni rozhodně své místo. Než ale z něj začnete cokoliv kuchtit, je třeba ho nafermentovat, nejlépe den předem ve vodě se lžící probiotik – jako je třeba jablečný ocet, umeocet, kefír, jogurt nebo citrón.

V ovsu je spousta zdraví prospěšných látek, jako třeba komplexní sacharidy či vláknina. Jsou v něm i kvalitní tuky, vitamíny B i E. Oves je bohatý také na fosfor, hořčík i zinek. Složité cukry obsažené v ovsu se rozkládají v těle postupně a nezatěžují proto orgány.

Odvar z ovesných vloček používali už naši předkové při problémech se zácpou. Germánští válečníci si před každým válečným tažením dopřáli kaši z ovsa – měli prostě vyzkoušeno, že jim dodá hodně energie. Skotové pak nejen že pekli z ovsa chleba, ale vyráběli z něj i whisky.

Když zkombinujete oves a luštěniny, obojí řádně nafermentované den předem, můžete si připravit karbanátky. Na talíř ještě přidejte naklíčené mungo a tofu a máte kompletní dávku proteinů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.