Výlet do Chřibské a za duchy na Spravedlnosti
Na výlet za tajemstvím se dnes vydáme do Lužických hor, na vrch Spravedlnost, který se tyčí nad městem Chřibská.
Pokud chcete vyrazit do Chřibské, máte několik možností. Můžete jet autem směrem od České Kamenice nebo autobusem z Děčína. Dobrodružnější povahy zvolí železnici. Stanice Chřibská je totiž od městského centra vzdálená skoro čtyři kilometry – jde se po modré značce, převážně lesem. Modrá končí na náměstí, kde najdete pseudogotickou budovu radnice z druhé poloviny 19. století a také dům č.p. 22, ve kterém se v roce 1761 narodil významný badatel a cestovatel Tadeáš Haenke. Barokní sochy Immaculaty a sv. Jana Nepomuckého na náměstí pocházejí z poloviny 18. století a původně stály na mostě přes Chřibskou Kamenici. Nad náměstím se tyčí věž kostela sv. Jiří, jehož současná podoba je z roku 1901.
Z náměstí se vydáme po žluté značce. Asi po kilometru opustíme město a půjdeme loukami na sever. Jsou to louky podmáčené a kvůli výskytu vzácných rostlin, hlavně vstavačovitých, vyhlášené za přírodní památku – jako Louka u Brodských a Marschnerova louka. Po necelých dvou kilometrech dojdeme k lesu na úpatí vrchu Spravedlnosti. Na vrchol je to asi kilometr. Je z něj pěkný výhled na západní část Lužických hor a České Švýcarsko. Na Spravedlnosti bývalo kdysi popravčí místo. Prý se tam zjevoval duch, kterému Němci říkali Hörndl a Češi Rohál nebo Růžek. Jako řada jiných duchů, ani Hörndl nemá rád, když na něj někdo volá a nebo se mu posmívá. Na takového opovážlivce se vyřítí z hory s hlavou v podpaží a ztrestá ho. Kde se Hörndl na Spravedlnosti vzal není jisté, ale možná je to duch zemřelého hříšníka, známý z jiné pověsti, snad jistého pekaře. Kolemjdoucí straší i tak, že rachotí čedičovými balvany na svazích hory. Pokud rachocení uslyšíte, nebojte se. Nic hrozného se vám nestane. Vraťte se po žluté do Chřibské a co dál – to už je na vás.
Zdroje:
Město Chřibská – oficiální stránky
Martin Stejskal: Labyrintem míst klatých. Praha 2011, s. 316.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Požár v Mostě má sedmou oběť. Žena podlehla popáleninám, které měla na 90 procentech těla
-
Začíná další jednání v kauze dotace na Mynářův penzion v Osvětimanech. Očekává se rozsudek
-
Obejde se schvalování vyšších platů politiků bez ‚šaškáren‘ ve Sněmovně? Experti obstrukce čekají
-
Los Angeles se prohnala požární bouře. Známe ji z druhé světové, popisuje klimatolog