V pavilonu exotária ústecké zoo žijí jedovatí korovci mexičtí

6. březen 2021

Povrch korovců připomíná kůru stromů, jen jejich šupiny jsou barevnější: žlutá se střídá s černou nebo hnědou. A právě výrazná barva má varovat okolí, že korovec mexický je jedovatý.

„Svůj jed používá pouze k obraně. Pokud je nějakým větším živočichem vyrušen, pak se zakousne. Ovšem svůj jed nevstřikuje – ten jed vytéká pomalu, společně se žvýkáním, po zadní straně zubu do rány, kde způsobuje silné bolesti. Otrava sice pro člověka není smrtící, způsbuje ale vážné až doživotní problémy,“ popisuje korovce mluvčí zoo Matěj Kynšt.

Korovci ale nejsou agresivní – jsou pomalí a flegmatičtí, přesto by si chovatelé měli na jeho kousnutí dávat pozor. Při manipulaci s nimi se vyplatí například kevlarové rukavice, které korovci nedokáží prokousnout.

Ve volné přírodě jsou jeho potravou drobní živočichové – jako třeba hlodavci, ptáci. Nepohrdnou ani vejci nebo hmyzem.

Po otevření zoologických zahrad budou si tyto zvláštní ještěry v ústecké zoo moci návštěvníci prohlédnout v nově zrekonstruované expozici.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.