Tužebník jilmový? Přírodní aspirin bez nežádoucích účinků a také skvělé koření

6. duben 2022

Vlhké louky, břehy potoků, prameniště, rašeliniště – tam všude se daří tužebníku jilmovému. Jde o trvalku, jejíž žlutobílé květy připomínají ty šeříkové. Krásně voní, takže bývá obsypán hmyzem.

Babky kořenářky říkaly tužebníku zimničné koření, a i současní bylináři tužebník často a vřele doporučují. Říkají mu přírodní aspirin. Působí totiž podobně, ale bez vedlejších účinků – nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji chrání.

Tužebník umí potlačit zánět a snížit horečku. Výborně funguje u bolesti kloubů, revmatu a dně. Použít se dá při zánětu žaludku, ledvin a močových cest.

Dává se do směsí na očistu, odkyselení a odvodnění. Dá se z něj připravit odvar či tinktura, která je velmi účinná při bolestech kloubů.

Tužebník jako trvalku můžete pěstovat na zahradě. Má rád vlhko a sluníčko. Zkuste ho jako koření. Jeho vůně se nepodobá žádnému jinému.

autor: Eva Bucharová | zdroje: anetabenediktova.cz , living.iprima.cz , www.kytkykjidlu.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.