Peruánská muňa-muňa voní po mentolu. Jde o přírodní antibiotikum, které znají už i v Česku

23. leden 2019

Muňa - muňa je keř, který roste v Peru ve výškách kolem 3000 metrů nad mořem. Voní po mentolu. Peruánci rostlinu využívají jako přírodní antibiotikum. Zdomácněla ale už i u nás.

Muňa muňa je rostlina s výraznou mentolovou vůní. Odvary z ní využívají lidé už po staletí. V Peru muňu užívají při infekcích trávicího ústrojí, proti průjmům, parazitům, nadýmání, při zánětech ledvin nebo kloubů.

Protože obsahuje mentolový olej, můžete ji využít při léčbě dýchacích cest – usnadňuje vykašlávání a pomáhá při horečce.

Muňa muňa celkově posiluje organizmus a zbavuje ho parazitů, virů a bakterií. Zevně se používá k obkladům při plísňových infekcích, a pokud skladujete brambory, zeleninu, tak mezi ně můžete přisypat lístky muni – díky své vůni odpuzuje škůdce.

A teď už si připravíme léčivý nápoj: 1 lžíci byliny zalijte asi 0,75 litrem studené vody, povařte 10 minut, sceďte a popíjejte 3x denně sklenku. Můžete přidat i trochu šťávy z citronu nebo limentky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.