Pověst z Teplicka: Na Rýzmburku můžete slyšet tajemné volání

12. květen 2024

Možná je to vítr, který se občas prožene zříceninou bývalého hradu Rýzmburk u Oseka, možná je to opravdu mužský hlas. Prý se tam ozývá dodnes a kdo je vnímavější, ten ho slyší.

Rýzmburk vznikl někdy ve třináctém století původně zřejmě jako královský hrad a vystřídal řadu majitelů. Není proto jisté, kdo z nich se rozhodl nechat si z rozlehlého sídla, postaveného jako pevnost, vykopat tajnou únikovou chodbu. A aby nikdo nevěděl, kde má vchod a kam vede a kde končí, rozhodl se hradní pán, že práci svěří jedinému člověku.

Našel mezi svými poddanými zdatného chlapíka. „Vykopeš mi chodbu. Budeš na to sice sám, ale až budeš hotov, zahrnu tě zlatem, že už do smrti nebudeš muset pracovat,“ slíbil mu.

Trvalo měsíce, než se muži podařilo chodbu vykopat, tedy vynést všechnu hlínu, vše zpevnit břevny a ukrýt vchod a východ tak, že je nikdo nemohl najít.

„Dobrá práce,“ řekl mu šlechtic. „A teď ti dám slíbené zlato. Jen mě ještě naposledy proveď chodbou.“

Hrad Rýzmburk u Oseka pomáhají opravovat dobrovolníci ze všech koutů Evropy

Muž netušil žádnou zradu a vedl svého pána chodbou, hrdý na práci, kterou odvedl. A jak by ne - těšil se za tu dřínu i na zlato. Došli k místu, kde chodba pod zemí vedla poblíž starého stromu, a proto kořeny vytvořily ve stěně výduť. Pán si místo dobře pamatoval z předchozí prohlídky. Vytáhl dýku, její rukojetí kopáče zezadu omráčil a pak ho dotáhl do výdutě. Muže nakonec zaházel hlínou. Chtěl se tak pojistit, že o chodbě nebude vědět nikdo živý, pouze on.

Muže už pak nikdo neviděl. Jen za tmavých nocí slyšel hradní pán jeho volání, které mu tak bránilo ve spánku, že nakonec onemocněl.

Jiná verze pověsti ale praví, že kopáč se probral a volal o pomoc. Slyšeli ho lesníci a vytáhli z výdutě ven. Muž se pak toulal po lesích kolem Oseka, protože se bál vrátit domů, aby se hradní pán znovu nepokusil připravil ho o život.

A možná to celé skončilo tak, jak uvádí třetí verze pověsti. Hradní pán kopáče neomráčil a nezahrabal hlínou v chodbě, ale uvrhl do věže, kde ho chtěl nechat zapomenutého hlady zemřít. Muž volala o pomoc a slitování, ale nikdo k němu nesměl. Nakonec záhadně zmizel.

Zůstala po něm jen ozvěna jeho volání.

autor: ces
Spustit audio

Související