Tajemství a imaginace v příbězích středověkých rytířů a vzpomínka na radioteleskop Arecibo

29. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Středověký potulný pěvec – minnesängr
0:00
/
0:00

Příběhy středověkých rytířů, 1. část: Tajemství a imaginace (4:21) – Procházka zářijovou oblohou (17:56) – Arecibo: Konec nejslavnějšího radiového „oka do vesmíru“ (23:42)

V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, že nejvyšší aktivní sopka Evropy, sicilská Etna, vinou neustávajících erupcí neustále mění svou výšku, zmíníme se o snaze odborníků vrátit do přírody ve Velké Británii 400 let vyhubené bobry evropské a také o rekordním letu miniaturního netopýra parkového z Londýna až k ruskému Pskovu; povíme si něco málo o staré minci s upomínkou na jeden ze slavných okamžiků židovské historie, kterou vezme na oběžnou dráhu izraelský kosmonaut Ejtan Stibbe a řeč bude také o ukončené základní tříměsíční misi čínského marsovského vozítka Ču-žung, která bude pokračovat i v dalších týdnech a snad i měsících.

Středověk, tajemství a imaginace

Pasování rytíře

Mezi středověkem a současností leží hluboká propast. Nejde jen o vzdálenost v čase, ale také o chápání některých základních pojmů, kategorií a významů.Jedním z těch pojmů je i „tajemno“. Co považoval za tajemné středověký člověk a liší se tehdejší „tajemno“ nějak zásadně od toho dnešního? Jak se vztah k věcem těžko pochopitelným či přímo fantastickým odrážel třeba ve středověké literatuře?

O středověkém vztahu k tajemnu i fantazii, o tehdejší kolektivní imaginaci i její částečné projekci až do současných dob hovoří historik Filip Hrbek z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Lišilo se před staletími chápání „tajemna“ u nás a v ostatních částech Evropy? Dá se třeba v česky psané středověké literatuře poznat „importované zboží“ od naší domácí, slovanské imaginace? Víme, kdo byli autory těchto příběhů?

Vzpomínka na radioteleskop Arecibo

Letecký pohled na observatoř Arecibo

Dvě nehody z loňského léta a podzimu, jedna menší a druhá opravdu velká, zavinily konec jednoho z nejslavnějších přístrojů historie vědeckých bádání. Poškozený talíř velkého radioteleskopu u města Arecibo na ostrově Portoriko se už opravovat nebude. Není to bohužel dost dobře možné; mohlo by dojít k dalšímu rozsáhlému poškození a jsou tu i jiné přístroje. Mnozí vědci toho však dodnes samozřejmě litují. Radioteleskop Arecibo se zasloužil o řadu zásadních objevů a zprostředkovaně přinesl velký pokrok v našich znalostech o vesmíru. A tak byl malý „nekrolog“, který jsme v našem pořadu odvysílali loni v listopadu, bezesporu namístě. Pojďme se k němu po roce ještě jednou vrátit a vzpomenout objevů a úspěchů, které jsou se slavným radioteleskopem spjaté.

Našim průvodcem historií slavného radioteleskopu byl astrofyzik Petr Kulhánek, pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a profesor pražského ČVUT.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...