Tajemství a imaginace v příbězích středověkých rytířů a vzpomínka na radioteleskop Arecibo
Příběhy středověkých rytířů, 1. část: Tajemství a imaginace (4:21) – Procházka zářijovou oblohou (17:56) – Arecibo: Konec nejslavnějšího radiového „oka do vesmíru“ (23:42)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, že nejvyšší aktivní sopka Evropy, sicilská Etna, vinou neustávajících erupcí neustále mění svou výšku, zmíníme se o snaze odborníků vrátit do přírody ve Velké Británii 400 let vyhubené bobry evropské a také o rekordním letu miniaturního netopýra parkového z Londýna až k ruskému Pskovu; povíme si něco málo o staré minci s upomínkou na jeden ze slavných okamžiků židovské historie, kterou vezme na oběžnou dráhu izraelský kosmonaut Ejtan Stibbe a řeč bude také o ukončené základní tříměsíční misi čínského marsovského vozítka Ču-žung, která bude pokračovat i v dalších týdnech a snad i měsících.
Středověk, tajemství a imaginace
Mezi středověkem a současností leží hluboká propast. Nejde jen o vzdálenost v čase, ale také o chápání některých základních pojmů, kategorií a významů.Jedním z těch pojmů je i „tajemno“. Co považoval za tajemné středověký člověk a liší se tehdejší „tajemno“ nějak zásadně od toho dnešního? Jak se vztah k věcem těžko pochopitelným či přímo fantastickým odrážel třeba ve středověké literatuře?
O středověkém vztahu k tajemnu i fantazii, o tehdejší kolektivní imaginaci i její částečné projekci až do současných dob hovoří historik Filip Hrbek z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Lišilo se před staletími chápání „tajemna“ u nás a v ostatních částech Evropy? Dá se třeba v česky psané středověké literatuře poznat „importované zboží“ od naší domácí, slovanské imaginace? Víme, kdo byli autory těchto příběhů?
Vzpomínka na radioteleskop Arecibo
Dvě nehody z loňského léta a podzimu, jedna menší a druhá opravdu velká, zavinily konec jednoho z nejslavnějších přístrojů historie vědeckých bádání. Poškozený talíř velkého radioteleskopu u města Arecibo na ostrově Portoriko se už opravovat nebude. Není to bohužel dost dobře možné; mohlo by dojít k dalšímu rozsáhlému poškození a jsou tu i jiné přístroje. Mnozí vědci toho však dodnes samozřejmě litují. Radioteleskop Arecibo se zasloužil o řadu zásadních objevů a zprostředkovaně přinesl velký pokrok v našich znalostech o vesmíru. A tak byl malý „nekrolog“, který jsme v našem pořadu odvysílali loni v listopadu, bezesporu namístě. Pojďme se k němu po roce ještě jednou vrátit a vzpomenout objevů a úspěchů, které jsou se slavným radioteleskopem spjaté.
Našim průvodcem historií slavného radioteleskopu byl astrofyzik Petr Kulhánek, pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a profesor pražského ČVUT.
Související
-
Lidožravé kněžky, erotika a nezbytný happy end. Braková...
Sentimentální, barvotisková, kýčovitá. Tak se dá charakterizovat literatura napsaná čistě pro zábavu. Je ale výsadou současnosti? Braková literatura se psala a četl...
-
Povídání o písních s historickým nádechem aneb jak asi vypadal folkový antikvariát ve středověku
Z CD Asonance a Ginerva vybírá a pořad slovem provází Pavel Zajíc.
-
Ostrovní pýcha - Observatoř v Arecibo
Není toho moc, co posouvá Portoriko na první místo ve světě. Bersteinova inspirace k "West side story" nestaví newyorské Portoričany do nejlepšího světla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.