Chobotnice - příběhy osmi ramen a středověké rukopisné herbáře v databázi Herbaria manuscripta
Zajímavosti ze života i anatomie chobotnic (4:29) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Původ meteoritů (23:18) – Herbaria manuscripta, 1. část: Středověké herbáře (28:45)
V úvodním přehledu zajímavostí uslyšíte o prvním tučňáku císařském, který se kdy objevil v Austrálii, a také o narození mláděte kriticky ohroženého slona sumaterského; zmíníme se o prvním nálezu jantaru v Antarktidě, nových ruských družicích na výzkum ionosféry a také o první dřevěné družici, kterou vyslali do kosmu Japonci.
Chobotnice aneb Příběhy osmi ramen
Mezi nejpozoruhodnější stvoření, na která můžete narazit pod vodní hladinou, patří bezpochyby hlavonožci. Nejen díky svému vnějšímu vzhledu, ale i díky pozoruhodné anatomii a některým zajímavým schopnostem. Nejinteligentnějšími hlavonožci jsou chobotnice, mořští predátoři vybavení velkým mozkem, silnými rameny, ostrým zobákem, dobrým zrakem a schopností neobyčejně rychlé reakce a také barvoměny. Dovedou zmizet ve zlomku vteřiny. I přes to všechno žijí jen rok a poté uhynou. Proč je příroda v případě chobotnic tak marnotratná, to zatím netušíme. Jinak si toho o nich můžeme povědět víc než dost.
Oba české termíny, které se pro označení této skupiny mořských měkkýšů používají – hlavonožci a chobotnice – jsou dost matoucí. Hlavu sice chobotnice mají, ale nohy ne. Ani žádné choboty – jen věnec osmi ramen. Z čeho se chobotničí ramena před miliony lety vyvinula? Jak nám řekla odbornice na měkkýše, tedy malakoložka, Lucie Juřičková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jde o velmi radikální „přestavbu“ původní jedné měkkýší nohy... Čím se ramena chobotnic vyznačují a co všechno dovedou? Chobotnice mají na hlavě nepřehlédnutelné velké oči, svou stavbou podobné očím obratlovců, a tedy i těm lidským. Co s nimi vidí – a jak dobře? Jsou to vysoce inteligentní tvorové: jak se to projevuje a probíhaly v té věci i nějaké výzkumy?
Herbaria manuscripta, 1. část: Herbáře
Pod pojmem „herbář“ si dnes většinou představíme soubor vylisovaných sušených rostlin nebo jejich částí s příslušnými popiskami; může to být školní práce na čtvrtkách, ale také rozsáhlá sbírka nějaké přírodovědné instituce. Původně se tak označovaly příručky a knihy, které popisovaly rostliny, jejich léčivé účinky a využití v lékařské praxi. Bylina se řekne latinsky „herba“ – odtud označení „herbarium“, počeštěně „herbář“ nebo méně často „bylinář“. Určitě jste slyšeli o Mattioliho Herbáři aneb Bylináři, nejstarší tištěné knize tohoto obsahu, vydané na našem území – v roce 1562, v překladu Tadeáše Hájka z Hájku. Známe od nás i starší, středověké herbáře, ty jsou ovšem rukopisné.
Soupis těchto manuskriptů byl nedávno zpřístupněn na internetu, a to prostřednictvím digitální databáze Herbaria manuscripta. Na vytvoření tohoto soupisu se podíleli odborníci hned ze tří fakult Masarykovy univerzity v Brně. Úvodní popud k tomu vyšel od Dany Stehlíkové, klasické filoložky a medievistky, odbornice na středověkou latinskou literaturu, z Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Byla to iniciativa, který vyplynula z jejího mnohaletého badatelského úsilí. Co ji k bádání ve středověkých herbářích inspirovalo? Kolik rukopisů se nakonec podařilo shromáždit. Jak se s tak starými rukopisy pracuje?
Související
-
Sny mají podle vědců i chobotnice. Při spánku sebou cukají stejně jako lidé
Nová japonsko-americká studie ukazuje, že chobotnicím se možná zdají sny. Když se tito osminozí hlavonožci uložili ke spánku, sledovali jejich mozkovou aktivitu.
-
Chobotnice po sobě házejí předměty. Vědce to překvapilo, znají takové chování jen u primátů
Výzkumníci z Austrálie nahráli na video záběry, na nichž chobotnice kolem sebe, ale i jedna na druhou, házely bláto, schránky plžů či další odpady.
-
Létající mnich Cyprián sestavil unikátní herbář
Od narodenia legendou opradeného kamaldulského mnícha Cypriána uplynulo tento rok 290 rokov. Žil v Červenom Kláštore v Pieninách na severe Slovenska. Legenda hovorí...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.