Koník jeskynní, medvěd a pravěké dřevo: život v podzemí Labských pískovců a projekt Kam udeřil blesk
Jeskyně Labských pískovců, 2. část: Život (4:43) – Příběhy s pětkou: Vulkán Askja (22:22) – Knihovnička: Středověká meteorologie u nás (23:55) – Kam udeřil blesk? (30:08)
V úvodním přehledu zajímavostí se zmíníme o možných problémech s největším plujícím ledovcem světa, který se zadrhl v mělkých vodách u ostrova Jižní Georgie na jihu Atlantiku, dozvíte se, jak se daří na Šumavě bobrům a proč jich už tolik nepřibývá, zmíníme se o objevu kruhové kůlové stavby z pravěku na severu Dánska, která svým plánem připomíná megalitické monumety jižní Anglie, a také o nálezu historické polynéské kanoe „waka“ na jednom z Chathamských ostrovů v jižním Pacifiku, a k tomu přidáme pár slov o přistání lunárního modulu Blue Ghost v oblasti Mare Crisium na Měsíci.
Život v jeskyních Labských pískovců
Ve skalách Labských pískovců, usazených na sklonku druhohor na dně křídového moře, se skrývají více než dvě stovky jeskyní. Jak jsme si řekli minule, nejde o žádné rozsáhlé prostory. Největší z nich je komplex Loupežnické a Pytlácké jeskyně, který má dohromady několik stovek metrů; jsou to jeskyně rozsedlinové. Kromě nich najdete ve skalách Labských pískovců, především v kaňonu Labe, také suťové jeskyně, vzniklé řícením kamenných bloků. Třetím typem jsou jeskyně puklinové, které bývají nejmenší a také nejmělčí, takže jsou z pohledu speleologa asi nejméně zajímavé. Dnes si budeme povídat o jeskynním životě Labských pískovců, současném i dávno minulém. Zmíníme se i o některých překvapivých nálezech.
Nejčastějšími obyvateli podzemí byli a jsou netopýři, říká mikrobiolog Jaroslav Kukla, vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. A také horolezec a speleolog. S netopýry tam žijí i koníci jeskynní, o nichž se neví, kde a kdy se tam vlastně vzali. Co žilo v jeskyních Labských pískovců kdysi – a co v jejich okolí rostlo? To bývá možné zjistit třeba díky vrstvám jeskynních usazenin, v jejichž profilech jsou stopy minulosti často dobře konzervovány. Našly se však takové sedimenty i v některých jeskyních pískovcové oblasti? Kromě ulit a různých drobných kostiček odtamtud pocházejí mj. opravdu staré kosti jednoho medvěda, který spadl do Loupežnické jeskyně, a dokonce i mumifikované dřevo prastaré borovice.
Bleskem označeno aneb Kam udeřil blesk?
Projekt, nazvaný „Kam udeřil blesk?“ je další z vlaštovek takzvané občanské vědy, kterých poslední dobou hojně přibývá. Oč v něm jde? Stačí si pamatovat místo, do kterého v blízké, nebo i docela vzdálené minulosti udeřil blesk a nahlásit jeho polohu prostřednictvím formuláře na webu bleskemoznačeno.cz. Proč vědce právě ona „místa zásahu“ zajímají?
Co po sobě výboj blesku zanechává nám vysvětlila a projekt Kam udeřil blesk? představila Ivana Kolmašová, vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky v Praze. Mnoha dějům, spjatým s bouřemi, stále ještě nerozumíme. Spousta otázek ve fyzice blesků zůstává nezodpovězených. Na které z nich by vědci především chtěli najít odpověď?
Související
-
Neposeda s dlouhým ocáskem: pták roku 2025 konipas horský a málo známé jeskyně Labských pískovců
Pták roku 2025 konipas horský, milovník potoků a řek (4:43) – Procházka březnovu oblohou (23:55) – Jeskyně Labských pískovců, 1. část: Kde se vzaly a jaké jsou? (30:08)
-
Pohledy do šera i do tmy: rok v životě netopýra a horká i studená oblaka mezihvězdné hmoty
Ze života našich netopýrů (4:22) – Příběhy se čtyřkou: Suezský průplav (17:45) – Knihovnička: Dějiny starého Mexika (24:12) – Horká i studená mezihvězdná hmota (28:26)
-
Zkamenělé stopy živočichů v Čechách a na Moravě
Geolog a paleontolog Radek Mikuláš vás svou knihou možná poněkud překvapí. Zkamenělých stop u nás není málo, jen asi nevypadají tak, jak byste si nejspíš představovali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.