Koník jeskynní, medvěd a pravěké dřevo: život v podzemí Labských pískovců a projekt Kam udeřil blesk

10. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Bílé dómy v Loupežnické jeskyni v Labských pískovcích | Foto: Jaroslav Kukla

Planetárium 10-2025 (9.3.)

Jeskyně Labských pískovců, 2. část: Život (4:43) – Příběhy s pětkou: Vulkán Askja (22:22) – Knihovnička: Středověká meteorologie u nás (23:55) – Kam udeřil blesk? (30:08)

V úvodním přehledu zajímavostí se zmíníme o možných problémech s největším plujícím ledovcem světa, který se zadrhl v mělkých vodách u ostrova Jižní Georgie na jihu Atlantiku, dozvíte se, jak se daří na Šumavě bobrům a proč jich už tolik nepřibývá, zmíníme se o objevu kruhové kůlové stavby z pravěku na severu Dánska, která svým plánem připomíná megalitické monumety jižní Anglie, a také o nálezu historické polynéské kanoe „waka“ na jednom z Chathamských ostrovů v jižním Pacifiku, a k tomu přidáme pár slov o přistání lunárního modulu Blue Ghost v oblasti Mare Crisium na Měsíci.

Život v jeskyních Labských pískovců

Skály Labských pískovců

Ve skalách Labských pískovců, usazených na sklonku druhohor na dně křídového moře, se skrývají více než dvě stovky jeskyní. Jak jsme si řekli minule, nejde o žádné rozsáhlé prostory. Největší z nich je komplex Loupežnické a Pytlácké jeskyně, který má dohromady několik stovek metrů; jsou to jeskyně rozsedlinové. Kromě nich najdete ve skalách Labských pískovců, především v kaňonu Labe, také suťové jeskyně, vzniklé řícením kamenných bloků. Třetím typem jsou jeskyně puklinové, které bývají nejmenší a také nejmělčí, takže jsou z pohledu speleologa asi nejméně zajímavé. Dnes si budeme povídat o jeskynním životě Labských pískovců, současném i dávno minulém. Zmíníme se i o některých překvapivých nálezech.

Netopýři

Nejčastějšími obyvateli podzemí byli a jsou netopýři, říká mikrobiolog Jaroslav Kukla, vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. A také horolezec a speleolog. S netopýry tam žijí i koníci jeskynní, o nichž se neví, kde a kdy se tam vlastně vzali. Co žilo v jeskyních Labských pískovců kdysi – a co v jejich okolí rostlo? To bývá možné zjistit třeba díky vrstvám jeskynních usazenin, v jejichž profilech jsou stopy minulosti často dobře konzervovány. Našly se však takové sedimenty i v některých jeskyních pískovcové oblasti? Kromě ulit a různých drobných kostiček odtamtud pocházejí mj. opravdu staré kosti jednoho medvěda, který spadl do Loupežnické jeskyně, a dokonce i mumifikované dřevo prastaré borovice.

Bleskem označeno aneb Kam udeřil blesk?

Blesky

Projekt, nazvaný „Kam udeřil blesk?“ je další z vlaštovek takzvané občanské vědy, kterých poslední dobou hojně přibývá. Oč v něm jde? Stačí si pamatovat místo, do kterého v blízké, nebo i docela vzdálené minulosti udeřil blesk a nahlásit jeho polohu prostřednictvím formuláře na webu bleskemoznačeno.cz. Proč vědce právě ona „místa zásahu“ zajímají?

Co po sobě výboj blesku zanechává nám vysvětlila a projekt Kam udeřil blesk? představila Ivana Kolmašová, vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky v Praze. Mnoha dějům, spjatým s bouřemi, stále ještě nerozumíme. Spousta otázek ve fyzice blesků zůstává nezodpovězených. Na které z nich by vědci především chtěli najít odpověď?

Související