Světla a stíny aneb Jak se správně dívat na Měsíc
Brněnský astronom Pavel Gabzdyl radí začínajícím pozorovatelům Měsíce a předkládá dvanáct zajímavých tipů, na co by se určitě měli podívat.
Jsou noci, kdy náš bledý průvodce Měsíc mnohem víc přitahuje pozornost každého, kdo se s ním v nějaké tiché chvilce ocitne pod jednou oblohou než jindy. Bývá to nejčastěji při úplňku, kdy se stříbrná Luna mění v rybí oko, zářící démant nebo dobře vycíděný talíř. Pro leckoho přitom oplývá silou přímo magickou. Dívat se na něj v tu chvíli dalekohledem však nemá valného smyslu. Sluneční paprsky dopadají na měsíční povrch kolmo a jeho členité a rozeklané útvary takřka nevrhají stíny. Přitom právě na hře stínů a jejich putování po měsíční tváři je založena lunární astronomie.
Když si tohle uvědomíte a rozhodnete se pozorovat Měsíc raději v některé z jeho částečných fází, budete možná hledat pomocníka, který vám pomůže s lepší orientací na jeho poďobaném povrchu. Právě takovým začátečníkům je určen „Průvodce po Měsíci“ brněnského astronoma Pavla Gabzdyla, velkého znalce lunární problematiky, ale také pečlivého pozorovatele – jak sami zjistíte. Útlou příručku vydala letos na jaře brněnská Hvězdárna a planetárium.
Kromě stručných rad pro začátečníky a vysvětlení lunární pozorovatelské terminologie v ní najdete především podrobné představení a také návody k pozorování dvanácti různých zajímavých či typických útvarů na povrchu Měsíce – od kráterů přes lunární dómy a sopky až po zlomy, údolí, brázdy a pohoří. Každé heslo obsahuje základní informace o vzniku těchto útvarů na základě nejnovějších vědeckých poznatků; dozvíte se, kde přišly ke svému jménu, a především se vám dostane podrobného návodu k jejich pozorování s důkladným popisem vývoje jejich měnícího se vzhledu.
A to je velmi cenné, protože právě za těmito popisy stojí hodiny a hodiny autorových pozorování, jeho osobní zkušenosti, pocity a dojmy. Necháte-li se nakazit nadšením, které ze stránek „Průvodce“ doslova čiší, čekají vás nádherné zážitky a Měsíc se může stát i vaším důvěrným přítelem. Určitě to stojí za pokus.
O „Průvodce po Měsíci“ Pavla Gabzdyla, vydaného Hvězdárnou a planetáriem Brno s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 26. června.
Pavel Gabzdyl: Průvodce po Měsíci. Brno: Hvězdárna a planetárium Brno, p. o., 2022. ISBN 978-80-85882-37-7.
Související
-
Pohledy nahoru: Rychle běžící stíny na povrchu Měsíce a hnízda sokolů na skalách a ochozech komínů
Rychle běžící světla a stíny: Nový Průvodce po Měsíci (4:25) – Procházka červnovou oblohou (20:29) – Ze skal i vysokých komínů. Hnízdící sokoli stěhovaví (25:51)
-
Co drží Měsíc na obloze?
Tak trochu jiná, převážně zábavná cesta k našemu vesmírnému souputníku, kterou nabízí především mladým čtenářům německý astrofyzik a vědecký novinář Michael Büker.
-
Tajemství vzniku Měsíce a alchymie v křesťanské Evropě, pod ochranou Páně
Vznik Měsíce: astronom Pavel Gabzdyl – Alchymie mezi snem a skutečností, 2. část/ Co Bůh dovolí: chemik Vladimír Karpenko – Historie: Královská hra Říma s Judeou a nebesy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka