Zatmělý Měsíc a jeho dostaveníčka: Procházka zářijovou oblohou
V září se můžete těšit na částečné zatmění Měsíce, několik hezkých seskupení těles a po dlouhé době budou na noční obloze k vidění také všechny planety.
Jsme po srpnových Perseidách, které někteří ze šťastlivců viděli spolu s pěknou polární září. A byli i tací, kterým se oba pozoruhodné jevy podařilo vyfotografovat. Výsledky je možné zhlédnout mj. i na oficiálním webu České astronomické společnosti. Další zajímavý jev nás čeká už za několik dní – 18. září.
Částečné zatmění Měsíce
Bude pozorovatelné ráno nad jihozápadním obzorem. V celém jeho průběhu jej uvidí pozorovatelé v západní polovině Česka. I když jeho parametry nejsou až tak výrazné, půjde jej velmi dobře pozorovat i pouhýma očima. Mějte však po ruce i dobrý triedr. Úkaz začne nenápadnou předehrou – vstupem Měsíce do polostínu, už ve 2 hodiny 41 minut. To hlavní, tedy začátek částečného zatmění, však nastane až ve 4 hodiny 13 minut, střed zatmění ve 4 hodiny 44 minut a konec zatmění s přechodem Měsíce opět do polostínu v 5 hodin 16 minut. Devět stupňů západně od něj přitom uvidíme planetu Saturn; Měsíc samotný pak zapadá v 6 hodin 52 minut.
Nezapomeňte, že stále platí středoevropský letní čas a že sekundové odchylky od uvedených časů souvisejí se zeměpisnou polohou, tedy podle toho, odkud budeme zatmění pozorovat. Uvedené časy platí pro Prahu jakožto střed našeho území. Pokud jde o velikost zatmění, v největší fázi dosáhne asi 8,5 procenta měsíčního disku. Loni v říjnu se měsíční úplněk zatměl o trochu víc, asi z jedné desetiny. Podobný úkaz uvidíme ještě v březnu a v září příštího roku.
Hvězdy a planety na startu podzimu
Další pokračování naší Procházky patří v tomto období tradičně připomínce podzimní rovnodennosti, kterou odstartuje astronomický podzim. Stane se 22. září ve 14 hodin 44 minut, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah a den a noc na chvíli srovnají krok. Už koncem září ale zkrátí Slunce svůj pobyt na obloze skoro o půl hodiny.
Letní souhvězdí jsou stále ještě dobře viditelná, na večerní obloze můžeme sledovat obrazec Labutě s jasnou hvězdou Deneb, nevelký kosočtverec Lyry s modrobílou hvězdou Vega, letní trojúhelník doplňuje Orel s Altairem. Nad východem až jihovýchodem svítí poměrně výrazný Pegas a sousední souhvězdí Andromedy.
Letos poprvé můžeme vidět na obloze všechny planety. Merkur v první polovině září ráno nad východním obzorem, Venuši večer velmi nízko nad západním obzorem a Mars v druhé polovině noci. Jupiter svítí po většinu noci kromě večera v souhvězdí Býka, zatímco Saturn v souhvězdí Vodnáře bude krásně viditelný po celou noc. 8. září totiž bude v opozici se Sluncem a také nejblíže Zemi – necelých 1300 milionů km. Jedině s pomocí dalekohledu viditelné planety Uran a Neptun svítí po většinu noci, respektive celou noc kromě večera.
Nebeská setkání a měsíční fáze
O dominantním úkazu jsme se zmínili již v úvodu; kromě něj stojí za zmínku ještě pěkné seskupení Měsíce, Jupiteru, Marsu, hvězdokupy Plejády a hvězdy Aldebaran v druhé polovině noci ve dnech 23. a 24. září. V prvně jmenovaném dni kolem půlnoci nastane zároveň konjunkce Měsíce s Jupiterem. Obří planeta bude asi 5 úhlových stupňů jižně.
Na závěr ještě fáze Měsíce. 3. září bude v novu, 11. září v první čtvrti, úplněk – a s ním zmíněné částečné zatmění – nastane 18. září a poslední čtvrť 24. září. Pěknou podívanou a vydařený začátek podzimu!
Související
-
Pro Pavla Suchana je každý prožitek zatmění měsíce neopakovatelným zážitkem
Tematika vesmíru zaujala Pavla Suchana už v dětství, kdy mu rodiče splnili velké přání a koupili mi profesionální dalekohled k pozorování noční oblohy.
-
Zajímáte se o hvězdy a chcete je lépe poznat? Příležitost máte v teplické hvězdárně
Patříte mezi ty, kteří toho o hvězdách příliš nevědí, ale chtěli by to změnit? Zkuste navštívit hvězdárnu a planetárium v Teplicích.
-
Částečné zatmění Měsíce mohou lidé v Česku pozorovat v říjnu 2023, úplné až v září 2025
Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Nastává pouze, když je úplněk. „Musí být v přímce Slunce, Země a Měsíc,“ vysvětluje astronom.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.