Zajímáte se o hvězdy a chcete je lépe poznat? Příležitost máte v teplické hvězdárně

3. srpen 2022

Většina lidí pozná asi bezpečně jen Velký vůz a Polárku. Patříte mezi ty, kteří toho o hvězdách příliš nevědí, ale chtěli by to změnit? Zkuste navštívit hvězdárnu a planetárium v Teplicích.

„Navštívit hvězdárnu ve dne nebo na večer se vyplatí ž jen proto, že vám našimi dalekohledy ukážeme tělesa na obloze. Ve dne to je samozřejmě Slunce, večer se ale můžete přijít podívat i na planety, Měsíc nebo mlhoviny,“ přibližuje ředitel teplické hvězdárny a planetária Zdeněk Moravec.

Třebas po půl roce se pak vyplatí si návštěvu hvězdárny zopakovat. Kdo v ní totiž byl například v lednu, uvidí v srpnu něco zcela jiného.

Součástí hvězdárny je také pozorovací terasa, kde si mohou návštěvníci ve dne vychutnat krásný výhled do krajiny. Při večerních hromadných akcích, jako je například pozorování Perseid či zatmění Měsíce, pak mohou využít k pozorování přenosné dalekohledy, které tam vedení hvězdárny nechává postavit.

Všechny informace včetně aktuálního programu najdou lidé na webových stránkách Hvězdárny a planetária Teplice.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.