Zajímáte se o hvězdy a chcete je lépe poznat? Příležitost máte v teplické hvězdárně

3. srpen 2022

Většina lidí pozná asi bezpečně jen Velký vůz a Polárku. Patříte mezi ty, kteří toho o hvězdách příliš nevědí, ale chtěli by to změnit? Zkuste navštívit hvězdárnu a planetárium v Teplicích.

„Navštívit hvězdárnu ve dne nebo na večer se vyplatí ž jen proto, že vám našimi dalekohledy ukážeme tělesa na obloze. Ve dne to je samozřejmě Slunce, večer se ale můžete přijít podívat i na planety, Měsíc nebo mlhoviny,“ přibližuje ředitel teplické hvězdárny a planetária Zdeněk Moravec.

Třebas po půl roce se pak vyplatí si návštěvu hvězdárny zopakovat. Kdo v ní totiž byl například v lednu, uvidí v srpnu něco zcela jiného.

Součástí hvězdárny je také pozorovací terasa, kde si mohou návštěvníci ve dne vychutnat krásný výhled do krajiny. Při večerních hromadných akcích, jako je například pozorování Perseid či zatmění Měsíce, pak mohou využít k pozorování přenosné dalekohledy, které tam vedení hvězdárny nechává postavit.

Všechny informace včetně aktuálního programu najdou lidé na webových stránkách Hvězdárny a planetária Teplice.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová