Staročeský kapr na černo

Suroviny: 1,5 kg kapra, 200g kořenové zeleniny, 1 cibuli, 50g másla, bobkový list, pepř, nové koření, tymián, sůl, 250ml černého piva, hrst sušených švestek, hrst tlučených ořechů, 3 lžíce medu, hrst strouhaného perníku, 2 lžíce povidel, 50g rozinek a 50g na nudličky nakrájených spařených mandlí.

Postup: Kapra očistíme a nakrájíme na úhledné kousky. Kořenovou zeleninu a cibuli nakrájíme na nudličky, dáme do kastrůlku s máslem, přidáme bobkový list, nové koření, tymián,osolíme, opepříme a osmažíme dozlatova. Přidáme krev z kapra (v případě, že ji máme), černé pivo, sušené švestky, ořechy a na mírném ohni vaříme asi 30 minut. Potom do tohoto vývaru vložíme kousky kapra a dusíme 10-15 minut. Rybu vyjmeme, odvar přecedíme a dáme znovu vařit, přidáme med, perník, povidla a povaříme. Nakonec vložíme rozinky a mandle. Dle chuti přisolíme.

Dobrou chuť Vám přeje Petr Novotný a Český rozhlas Sever!

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.