Seslička - americká houba na Pálavě, občanská věda v mykologii a rady jak spolykat co nejméně plastů

16. září 2024

Seslička, americká houba z Pálavy (4:22) – Historie: Fotbal v Braunschweigu (21:16) – Kniha: Krátké přivítání ve vesmíru (25:16) – Plasty kolem nás i v nás, 2. část (28:42)

V úvodním přehledu zajímavostí si povíme o kalcitové výzdobě nově objeveného Sintrového jezírka v Králově jeskyni u Tišnova, zmíníme se o nedávném objevu asteroidu, který vzápětí shořel v atmosféře nad Filipínami, a také o jiné, podstatně větší srážce, která před čtyřmi miliardami let postihla Jupiterův měsíc Ganymédes, představíme výsledky analýzy tří skleněných kuliček z Měsíce, které jsou důkazem měsíčního vulkanismu z dob dinosaurů a krátkou poznámku věnujeme i přistání vesmírné lodi Starliner od firmy Boeing, která svou posádku neplánovaně zanechala na Mezinárodní vesmírné stanici.

Seslička poduškovitá, houba z USA i Moravy

Obnažené stěny bývalého vápencového lomu ukazují průřez podložím, ze kterého se skládá celá Pálava

Na Milovické stráni na Pálavě roste podzemní houba Sedecula pulvinata, jejíž český název zní přímo pohádkově – seslička poduškovitá. Donedávna to nikdo netušil a nikoho ani nenapadlo na Pálavě tuhle houbu hledat. Profesionální mykologové si byli jisti, že roste pouze v Severní Americe, a i tam je vzácná. Pak se však na naše odborníky obrátil amatérský mykolog Slavomír Valda, aby mu poradili, co že to našel za neobvyklou houbu, s níž si tak trochu neví rady. Následovalo detektivní pátrání, které trvalo přes 10 let. Výsledek byl překvapivý: na jižní Moravě se opravdu našla americká houba. Možná se vyskytuje i jinde v Evropě. Není to první a jistě ani poslední objev amatérských mykologů, z nichž mnozí jsou u svých profesionálních kolegů ve velké vážnosti.

Lanýž (ilustrační foto)

Sesličku poduškovitou, vzácný objev z Pálavy, nám představil Miroslav Kolařík, vedoucí Laboratoře genetiky a metabolismu hub Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Seznámil nás také s houbovými databázemi, včetně databáze GlobalFungi, postavené na datech tzv. environmentální DNA, a snažili jsme se také zdůraznit významný podíl občanské vědy na nových objevech v mykologii.

Bez plastů se už neobejdeme...

Plastové lahve

Všichni máme v těle nějaké ty plasty. Aniž bychom chtěli, plastové mikro– a nanočástice polykáme, pijeme, dýcháme se vzduchem. Máme je v zažívacím traktu, v plicích, a dokonce i v krvi. Ty nejmenší kousky jsou schopné pronikat až do našich buněk. Co tam mohou natropit, to zatím tušíme jen mlhavě. Navíc záleží i na typu plastu. A těch už dnes existuje, jak jste před týdnem v našem pořadu slyšeli, skoro sedm tisíc. Mnohdy obsahují chemikálie, lidskému zdraví nepřívětivé. Třeba endokrinní disruptory, látky narušující hormonální rovnováhu. Ty mohou přispět ke vzniku nádorů i rozvoji obezity, působit poruchy plodnosti nebo třeba pozornosti – a tak všelijak podobně. Plastové mikro– i nanočástice někdy záměrně produkujeme, ale v nejvyšší míře vznikají samovolně. Jejich pohyb v ekosystému se už dávno vymkl naší kontrole.

Mikroplasty - plasty - pláž - odpadky - znečištění

Pro ilustraci: aniž bychom si toho byli vědomi, všichni s sebou nosíme oblak miniaturních plastových částeček, které se uvolňují otěrem z našeho – do značné míry syntetického – oblečení. Bez plastů by se naše civilizace zhroutila. Kolik se jich v podobě miniaturních částeček dostane do našeho těla můžeme do jisté míry ovlivnit. Hovoří profesor Jaroslav Petr, odborník na biotechnologie a popularizátor vědy z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.

Plasty nejen jíme, ale samozřejmě (aniž bychom to chtěli) i pijeme. Je nějaký zásadní rozdíl v obsahu plastových mikročástic mezi vodou z PET lahve a z vodovodního kohoutku? Jak zamávala s produkcí plastových mikročástic covidová pandemie? A jak snížit obsah plastových částic, které se nám dostanou přímo do těla?

Spustit audio

Související