Saturn bez prstenců? Od kdy a na jak dlouho
Dívejte se teď, v příštím roce už Saturnovy prstence neuvidíte! Tohle doporučení je sice pravdivé, ale v tuto chvíli jde naštěstí pouze o dočasný jev.
Systém Saturnových prstenců si můžeme připodobnit ke gramofonové desce, nejlépe bílé, která se pomalu otáčí a kývá nahoru a dolů. Při pohledu zdálky v okamžiku, kdy je její hrana v rovině našich očí, deska jakoby zmizí. A právě to se stane se Saturnem a jeho prstenci v březnu příštího roku.
Příliš tenké prstence Saturnu
„Kývání“ prstenců není jev nijak výjimečný, stejným způsobem prstence „zmizely“ i v roce 2009. Postupně se jejich viditelnost zase vrací, nejprve je uvidí astronomové ve větších dalekohledech. Doporučení „dívejte se teď“ je však rozhodně na místě. Současné období je totiž pro jejich pozorování ideální; další výrazná viditelnost nastane při „návratu“ prstenců až v roce 2027 nebo 2028. Navíc: Saturn byl před několika dny nejblíž Zemi – jen 1300 milionů kilometrů, na obloze je pěkně jasný a jeho úhlový průměr je v tomto období větší.
O Saturnových prstencích víme, že dosahují přes 280 tisíc km od planety a že je tvoří kousky ledu, prachu a hornin. Soustava je však velmi tenká, jen několik desítek až stovek metrů, takže při pohledu na její hranu prstence skutečně zdánlivě zmizí, jak jsme si již vysvětlili. Dlužno dodat, že tomu všemu nahrává příznivý sklon Saturnova rovníku, který se podobá pozemskému. Ten má 23,5 stupně, zatímco Saturnův je skloněn asi o tři stupně víc. A s tím souvisí i viditelnost či neviditelnost Saturnových prstenců.
Kdy zmizí a jak vlastně vznikly?
Saturn však o svou okrasu v budoucnu přijde. Vědci americké NASA potvrdili, že planeta svou gravitací prstence ničí, a to rychlostí, kterou naznačovala už dřívější měření a pozorování. Podle profesora Jamese O‘Donoghueho je úbytek ledu a dalšího materiálu z prstenců tak velký, že prstence mají před sebou už jen asi 100 milionů let existence. Zdá se to jako dlouhá doba, ovšem v relaci se stářím Saturnu – 4 miliardy let – je to poměrně krátká epizoda, tvrdí profesor ve svém článku v časopise Icarus, zveřejněném v prosinci 2018.
O vzniku Saturnových prstenců koluje mnoho teorií a vede se řada sporů; něco ve smyslu – co bylo první, vejce nebo slepice? Vznikl Saturn už s prstenci, nebo se objevily až později…? Z uvedeného výzkumu vyplývá spíš to druhé – že mohlo jít o velmi dynamický jev spojený s možnou existencí malých ledových měsíců. Jejich srážky s cizími tělesy, která zkřížila jejich dráhu, mohly vytvořit onu prstencovou krásu z ledu, prachu a kamení, kterou máme to štěstí dosud obdivovat.
Související
-
Podivný Saturnův měsíc Hyperion: 170 let od jeho objevu
Hyperion objevili 16. září roku 1848 americký astronom William Bond se synem a o dva dny později Angličan William Lassel.
-
Pod povrchem Saturnova měsíce Enceladu objevili vědci fosfor. Tento prvek je příslibem vzniku života
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Prstenec kolem Saturnu tvoří obíhající kameny, od mikroskopického prachu po velké balvany
Tři z pěti okem viditelných planet můžete během měsíce srpna pozorovat na obloze. Venuši spatříte večer nad západním obzorem a Jupiter a Saturn dokonce po celou noc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.