Rozhledna na Skřivánčím vrchu u Málkova

19. říjen 2018

Rozhledna u obce Málkov stojí od roku roku 2011. Je železná, roštová, houpavá a s neobvyklými výhledy – na doly, uhelné i větrné elektrárny.

Lokalita: Skřivánčí vrch mezi Málkovem a Zelenou, 7 km západně od Chomutova

GPS: 50°26'56.852"N, 13°19'35.149"E

Nadmořská výška: 460 m

Celková výška: 16 m

Otevírací doba: celoročně volně přístupná

Výhled: povrchové hnědouhelné doly, uhelné elektrárny Tušimice a Prunéřov, Doupovské hory

Nejlepší cesta je z osady Zelená, tam, kde končí les, se pustíte po široké lesní cestě, která vás asi po 500 metrech dovede k rozhledně.

S nápadem postavit v Málkově nedaleko Chomutova vyhlídkovou věž přišel v roce 2005 tehdejší starosta Bursa. Tehdy se počítalo s 25 metrů vysokou rozhlednou.

Současná rozhledna nakonec měří 16 metrů. Dlouhou životnost 7,2tunové konstrukce zajišťuje vnější i vnitřní pozinkování.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.