„Staroslovanská“ rozhledna na Rubínu
Od podzimu roku 2018 stojí na vrchu Rubín na Podbořansku rozhledna ve stylu staroslovanské strážní věže. Je postavena z 500 dubových klád.
Lokalita: vrch Rubín mezi Dolánkami a Pšovem
GPS: N50.254025 E13.436745
Nadmořská výška: 350 m
Celková výška: 7,88 m
Otevírací doba: celoročně volně přístupná
Výhled: Doupovské hory, Krušné hory, České středohoří
Vrch Rubín je významné archeologické naleziště a má významnou přírodovědeckou hodnotu. Na vrchol vedou dvě, zatím neznačené, turistické stezky.
Auto si můžete nechat například u hřbitova u Pšova, sejít kousek po silnici dolů a dát se doleva polní a lesní cestou vzhůru k rozhledně. Do prvního patra vyhlídkové věže vede 13 schodů.
Své příbytky měli na Rubínu už staří Keltové nebo Slované. Pro turisty je tu kromě rozhledny vybudováno i pěkné zázemí, odpočívadlo a ohniště s lavicemi. Obec Podbořany a Společenstvo pro památky Podbořanska tu plánují vybudovat i malý archeopark.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.